Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

81-vjeçari që po pushton majat më të larta në botë

81-vjeçari Carlos Soria pret që të ndjejë ajrin e pastër të Himalajeve edhe një herë këtë pranverë, ku planifikon që të ngjitet në malin Dhaulagiri në Nepal.

Më pas, në vjeshtë, ai shpreson që të arrijë majat Shishapandma në Tibet. Nëse arrin t’i bëjë të dyja ngjitjet, ai do të jetë personi më i vjetër në botë që arrin në 14 majat më të larta – që kalojnë 8,000m.

I lindur në Madrid, Carlos është ngjitur majave gjatë tërë jetës. Por, në dy dekadat e fundit, nxitja për të thyer rekorde, e ka bërë atë unik, shkruan BBC.

Ai është ngjitur në 11 nga 14 majat më të larta në botë që kur shënoi 60-vjeç. Ai është bërë personi më i vjetër në botë që ka ngjitur majën e Everestit, në moshën 62-vjeç.

Postime të ngjashme

Lum si mamatë që lindin në gusht, 7 arsyet fëmijët e tyre i duan dhe i lakmojnë të gjithë

D V

“Guida” si të bëhesh një mjeshtre e flirtimit

D V

Prindër, ndëshkoni veprimin dhe jo fëmijën!

D V

Zgjidhni një imazh dhe zbuloni mesazhin emocionues që ka për ju

D V

Jo 1 por 4 libra; Harry do të publikojë të dytin vetëm pasi mbretëresha të vdesë, për këtë arsye

D V

Zgjidhni një rreth dhe zbuloni se sa optimist jeni

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...