Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

9 shenja që tregojnë se qeni juaj po kalon depresion

Qentë ashtu sikur njerëzit mund të vuajnë nga depresioni. Edhe pse depresioni nuk është diagnostifikuar saktësisht tek qentë, veteranët dhe ekspertët e sjelljeve të kafshëve kërkojnë nga pronarët e tyre që të kenë kujdes te shenjat e reja që paraqiten tek ata.

Me sjellje të duhura, pronarët mund t’i ndihmojnë kafshët e tyre që ta kalojnë më lehtë dhe më shpejtë depresionin, shkruan Countryliving.

Depresioni tek qentë mund të shfaqet në nëntë forma të ndryshme që janë:

Nivel i ulët i aktiviteteve fizike

Humbja e interesit në gjërat me të cilat më parë argëtohej

Ndryshimi i zakonit të ngrënies, duke ngrënë shpeshherë më pak

Rritja e kohëzgjatjes së gjumit

Shfaqja e shenjave të agresivitetit

Lëpirja e tepërt, sidomos e putrave

Palosja e veshëve

Më pak komunikim me qentë tjerë

Regres në sjelljet trajnuese

Të gjitha këto shenja sipas ekspertëve të sjelljes së kafshëve, mund të shfaqen si pasojë e ndryshimeve në mjedisin ku jeton qeni. Këto ndryshime mund të përfshijnë: ndryshimi i shtëpisë, humbja e pronarit apo e dikujt tjetër në shtëpi, lëndimi nga palumturia e pronarit etj.

Postime të ngjashme

Shenja më e trishtuar e horoskopit: Janë armiqtë më të këqijtë të lumturisë

T E

17-vjeçari Nura, “shqiptari i parë në Mars”

S.B.

Në pyjet evropiane po rritet numri i insekteve të dëmshme

S.B.

Gjenden shenja jete në thellësi rekorde të tokës – mbi 5 km

S.B.

Pas divorcit, një gjykatë kineze urdhëron burrin t’i paguajë gruas 7.700 dollarë për punët e shtëpisë

S.B.

Vajza zbuloi një ‘hile’ se si të shtrydhet i gjithë lëngu nga një limon

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...