Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

90 për qind e të rriturve kanë këtë problem të zakonshëm shëndetësor por nuk e kuptojnë – ja cilat janë simptomat

A e dini se çfarë po ndodh me veshkat tuaja? Nëse nuk jeni të sigurt, nuk jeni vetëm.

Sipas hulumtimit nga Fondacioni Kombëtar i Veshkave, rreth 37 milion të rritur amerikanë – afërsisht një në shtatë – kanë një formë të sëmundjes kronike të veshkave (CKD), dhe 90 për qind e atyre që kanë nuk janë as të vetëdijshëm për këtë.

Këto shifra janë rritur në dekadat e fundit, ashtu si edhe numri i rasteve më të rënda. Për fat të mirë, sa më shumë që dini se si ta parandaloni dhe si duken shenjat e hershme, aq më lehtë është ta mbani atë larg ose ta ndaloni të përparojë me kalimin e kohës.

Çfarë është sëmundja kronike e veshkave?

Funksioni kryesor i veshkës është të veprojë si një filtër në trupin tuaj, i cili përfshin ekuilibrimin e vitaminave dhe mineraleve që vijnë përmes qarkullimit të gjakut, largimin e mbeturinave, menaxhimin e pH të gjakut tuaj dhe ndihmën në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Kjo punë bëhet e gjitha nga nefronet e veshkave, të cilat janë filtrat që përbëjnë organin.

Sëmundja kronike e veshkave është kur ka plagë ose dëmtim të nefroneve që i pengojnë ato të bëjnë punën e tyre siç duhet. Kjo mund të shkaktohet nga presioni i lartë i gjakut, diabeti etj. Duhanpirësit kanë më shumë gjasa të dëmtojnë veshkat me kalimin e kohës.

Cilat janë simptomat e zakonshme?

Nëse veshkat dëmtohen, ato nuk janë në gjendje të heqin qafe toksinat dhe të menaxhojnë përbërës të tjerë të rëndësishëm në gjak, të cilat mund të çojnë në një sërë problemesh shëndetësore afatshkurtra , të tilla si përzierje, ënjtje, mpirje, dhimbje kockash, jashtëqitje të përgjakshme dhe pagjumësi.

Ndërsa CKD përparon, përfundimisht veshkat nuk mund të filtrojnë më vetë gjakun e trupit dhe mbyllen. Njerëzit në atë fazë të dështimit të veshkave kanë nevojë për një proces të quajtur dializë të rregullt për të pastruar gjakun, ajo është e shtrenjtë dhe kërkon shumë kohë.

Postime të ngjashme

Përfitimet e organizmit nga ngrënia e mollave çdo ditë

S.B.

Ky ushqim i njohur mund të jetë shakatar i shumë sëmundjeve

S.B.

Çaj mente për t’i trajtuar aknet? Është i pasur me antioksidantë dhe lufton infeksionet bakteriale

S.B.

Tri ushqime të shëndetshme në sasi të mëdha mund të jenë të dëmshme: Kushtojini vëmendje

S.B.

Si të mbrohemi nga rrezet UVA/UVB

S.B.

Disa mënyra se si të përballeni me pasojat psikologjike të pandemisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...