Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

A adhuroni Toblerone? Provoni recetën për një version delikat shtëpiak

Ata të cilët i kanë provuar thonë që u pëlqejnë shumë, janë shumë të shijshme

Përbërësit:

  • 1 filxhan prej 2,5 dcl;
  • gjysmë filxhani gjalpë;
  • 2/3 filxhan çokollatë të zezë;
  • 1 filxhan e gjysmë lajthi të bluara;
  • 1 filxhan lajthi të prera;
  • 8 lugë ujë;
  • pak më shumë se një filxhan sheqer pluhur.

Përgatitja:

Shkrini sheqerin dhe ujin, pastaj shkrini gjalpin dhe pastaj çokollatën. Shtoni lajthitë dhe përzieni mirë.

Formoni tretjen në formë trekëndëshi – në këtë do t’ju ndihmojë një fletë folie.

Vendoseni shkurtimisht në një frigorifer me ngrirje të thellë për të kompresuar mirë përzierjen.

Nëse dëshironi, mund ta derdhni ëmbëlsirën në fund.

Shijojeni!

Postime të ngjashme

Qofte kreshmore të cilat do t’i dëshironi: Zëvendësimi i mishit është shumë i shijshëm!

S.B.

Brusketa me djathë dhe kastravec

S.B.

Tortë e shpejtë e akullt me biskota: Gjithçka është gati për 15 minuta!

S.B.

Recetë e shpejtë dhe e shijshme: Ëmbëlsirë pa gluten me fara lulëkuqeje të egër

S.B.

Trekëndësha të ëmbël

S.B.

Picë në formë supe

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...