Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

A do të ketë shërbim të detyrueshëm ushtarak? Flet Ministri i FSK-së

Ministri i FSK’së, Anton Quni, ka treguar se a do të bëhet i obligueshëm shërbimi ushtarak për të rinjtë.

Një premtim i tillë ishte dhënë nga Albin Kurti, në kohën kur ishte kryeministër derisa ishte në koalicion me LDK’në. Quni edhe atë kohë ishte ministër i FSK’së.

“Kjo do një elaborim më të gjerë. Shërbimi i obliguar është një qëndrim i përbashkët i dy partive, pra në koalicionin mes VV’së dhe L:DK’së. Kjo është vazhduar në koalicionin e tanishëm. Pra për shërbim të detyrueshëm ushtarak tre mujor. Dokumenti është në përgatitje dhe afati i fundit për dorëzim është muaji dhjetor. Në atë ekspertizën që kemi bërë duhet t’i shohim të gjitha obligimet kushtetuese, financiare etj… dhe pastaj mbetet në dorë të institucioneve shtetërore që të shohin se cilat janë benefitet e cilat rreziqet e këtij ligji”, tha ai në t7. 

Postime të ngjashme

Familja nga Kukësi që strehoi gjatë luftës rreth 50 persona nga Kosova

T E

7,321 raste aktive me coronavirus

S.B.

Vendi rrezikon të zhytet në krizë shkaku i postit të presidentit

S.B.

Sot pritet përmbyllja e rinumërimit të 552 vendvotimeve

S.B.

Lista Serbe akuzon Trajkoviq: Po mbron vetëm interesat e Kurtit dhe njerëzve rreth tij

T E

Burri i Albulena Haxhiut i jep “goditjen” e fundit Fatmir Limajt: Mëso nga theqafja që ta dhanë…

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...