Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

A do të konfirmohen apo refuzohen aktakuzat kundër Thaçit e Veselit

Zhurnal Ads

Nesër është afati i fundit kur Gjykata Speciale duhet t’i konfirmojë ose t’i refuzojë aktakuzat kundër presidentit Thaçi dhe Kadri Veselit

Avokati Arianit Koci ka thënë se nesër para orës 24:00 Gjykata Speciale duhet të konfirmojë se aktakuza ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, është hedhur poshtë, në të kundërt i bie që ajo është konfirmuar së paku pjesërisht.

“Rregulla 85, pika 5 në mënyrë eksplicite parasheh që gjykata të marrë vendim jo më larg se 6 muaj. Nesër pra është afati i fundit që gjyqtari të marrë vendim. Është e qartë kjo dispozitë ligjore”, ka thënë Koci.

“Janë dy mundësi. Nëse hedhet aktakuza, përfundon procedura ndaj të dyshuarve. Personat që janë të përfshirë janë të dyshuar. Nëse hedhet nesër është afati që të informojnë. Nëse konfirmohet aktakuza, apo pjesërisht në ndonjë pikë, atëherë ata mund të fshehin faktin që është konfirmuar aktakuza deri në momentin kur i kumtohet të dyshuarve në gjyq”, thotë ai.

“Sipas vlerësimit tim, aktakuza është konfirmuar së paku pjesërisht. Patjetër duhet të informohen nesër nëse është hedhur aktakuzë, përndryshe shkelen të drejtat e të dyshuarve”, shtoi ai.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Grenell i përgjigjet Kurtit: Je gjithmonë kundër SHBA-së

admin

Hoti në takim me ambasadorët e BE’së – ua përsëritë çfarë pret nga dialogu

admin

Von Cramon: Sikur të varej nga Parlamenti Evropian, Kosova do të kishte liberalizimin e vizave

admin

Kosovë/ S’ka vendimmarrje, dështon sërish Projektligji për vlerat e UÇK-së

admin

Ministri i Mbrojtjes dhe u.d. i drejtorit të Policisë ftohen për raportim në Komisionin për Siguri

B M

Bislimi: Ramush Haradinaj e ka kuptuar momentin e vet, i ka në dorë partnerët qeverisës

B M
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...