Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni Rekomanduar TOP LAJM

A e di qeveria verdiktin gjyqësor për Mijallkovin?!

Shkup, 25 shkurt – Thuajse askush në vend nuk beson se nuk kishte asnjë marrëveshje midis Mijallkov dhe Qeverisë. Por Ministri i Brendshëm, Oliver Spasovski bind se një gjë e tillë me të vërtetë nuk ekzistonte dhe se vendimi gjyqësor i së premtes do të jetë një provë e kësaj. Përveç marrëveshjes së mundshme, shtrohet pyetja nëse Spasovski di diçka më shumë se qytetarët. A e di ai me këtë njoftim se çfarë lloj verdikti do të marrë Gjykata ndaj ish-drejtorit të DSK-së, edhe pse nuk është puna e pushtetit ekzekutiv, duke qenë se gjykata është e veçantë dhe askush nuk mund të ndikojë në të, shkruan Zhurnal.mk

“Dhe në fund, cila do të ishte marrëveshja nga kjo ngjarje, marrëveshja për të shpëtuar apo sot marrëveshja për vuajtjen e masës së arrestit shtëpiak. Pra nuk ka asnjë marrëveshje. Shqiptimi i vendimit të Premten nuk është çështje e Qeverisë, është çështje e gjykatës, por shqiptimi i vendimit do të zgjidhë të gjitha dilemat e mundshme të gjykatës”, ka deklaruar Spasovski, transmeton Zhurnal.mk

Sipas opozitës, ky është një skenar, pra një marrëveshje midis Mijallkov dhe Zaev. “Cirku në të cilin ne pamë se nuk ka shtet të së drejtës dhe se nuk ekziston fare sundimi i ligjit, por që ka disa marrëveshje të kartelit mafioz në të cilat duhet të shmangen sistemi i sundimit të ligjit, kështu që së pari ata ranë dakord së bashku që i arratisuri nga drejtësia duhet të shpëtojë për të negociuar kushtet e tij dhe ta kthejë atë të pretendojë para publikut se ata arritën ta kthejnë atë, dhe në thelb reagoi ndaj asaj që quhet presion nga publiku dhe opozita”, ka deklaruar nënkryetari i VMRO -DPMNE-së, Aleksandar Nikolloski, përcjell Zhurnal.mk

Ndryshe, të Premten, Sasho Mijalkov do të dëgjojë vendimin në çështjen “Target dhe Fortesa”, ku ai është i akuzuari i parë, dhe Prokuroria ka kërkuar një dënim maksimal për të, prej 13 vjet burg. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Kuvendi vendosi të shpallë gjendje krize në një pjesë të shtetit

Z H

LSDM propozon Fatime Fetain në Prokurorinë e Lartë

Z H

Kriza ekonomike/ Prej nesër edhe kontabilistët do të dalin në protesta

Z H

Banka Popullore: Rritje të depozitave dhe të kredive në mars

Z H

Kursimtarët e “Eurostandard” të gëzuar pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për të ngritur procedurë

Z H

Qeveria “përvjelë mëngët” pas raportit negativ të “Reporterë pa kufij”

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...