A mund ta ndryshojnë rrjedhën e luftës avionët F-16 që po dërgohen në Ukrainë?

nga Xh M

Grupi i parë i avionëve luftarakë amerikanë F-16 do të dërgohet në Ukrainë nga Danimarka dhe Holanda, tha të mërkurën Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken.

Reuters përmes një analize paraqet prova se si F-16 mund të ndihmojnë Ukrainën dhe cilat janë pengesat që ende qëndrojnë në rrugën e një dislokimi efektiv. Disa analistë thonë se vetëm F-16 nuk do të jenë një pikë kthese në luftë.

“Duhet të ndani simbolikën nga ndikimi aktual në fushën e betejës, i cili do të jetë i dobishëm, por modest, veçanërisht në fillim,” tha Mark Kankian, këshilltar i lartë i Programit Ndërkombëtar të Sigurisë në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS).

Serhiy Kuzan, president i Qendrës Ukrainase për Siguri dhe Bashkëpunim, një institut jo-qeveritar, tha se të paktën 60 avionë do të nevojiteshin për operacione të mëdha ndërsa Ukraina përpiqet të largojë forcat ajrore ruse nga kufijtë e saj.

Ligjvënëse Oleksandra Ustinova, e cila drejton komitetin parlamentar të Kievit për armët dhe municionet, tha se Ukrainës do t’i duhen afër 120 F-16 për të rritur ndjeshëm aftësinë e saj të aviacionit.

Ndërsa pilotët fitojnë përvojë në qiejt e Ukrainës dhe ushtria ndërton infrastrukturën e saj të aviacionit, dërgesat fillestare së paku mund të ndihmojnë Ukrainën të forcojë mburojën e saj ajrore, thonë ekspertët.

Në muajt e fundit, ushtria e Ukrainës ka punuar shumë për të reduktuar kërcënimin ndaj F-16-ve të rinj duke sulmuar mbrojtjen ajrore ruse, sipas Kuzan.

“Formimi i fushëbetejës, veçanërisht në jug, tashmë po ndodh. Ukraina ka aftësitë për të goditur sistematikisht sistemet më të rëndësishme të mbrojtjes ajrore të Rusisë.”

Pilotët dhe mirëmbajtja

Arsimi do të jetë jetik. “Mund të keni shumë avionë të shpejtë, por nëse ata nuk kanë armë efektive dhe një ekuipazh ajror të aftë për t’i përdorur në mënyrë efektive, atëherë ata thjesht do të rrëzohen”, tha Justin Bronk, studiues i lartë në fuqinë ajrore dhe teknologjinë në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara (RUSI).

Orari i trajnimit të pilotëve ukrainas F-16 ka dominuar diskutimet rreth dërgesave dhe angazhimeve për më shumë se 70 avionë.

Deri në fund të vitit 2024, Ukraina pret të ketë të paktën 20 pilotë të gatshëm për të drejtuar F-16, tha Ustinova.

“Është e vështirë të kërkosh më shumë avionë kur nuk ke njerëz që t’i drejtojnë ata”, tha ai, duke shtuar se, fillimisht, Ukraina do të ketë më shumë F-16 sesa pilotë të aftë.

“Të presim në radhë për 10 vjet përpara se pilotët tanë të trajnohen nuk është në rregull”.

Një zëdhënës i Forcave Ajrore të Ukrainës nuk pranoi të komentojë.

Zyrtarët amerikanë kishin ngritur çështjen e trajnimit në Ukrainë dhe vunë re se pilotët mund të trajnohen edhe në Evropë.

Bronk tha se mirëmbajtja e avionëve është një sfidë edhe më e ngutshme sesa trajnimi i pilotëve. Shumica e riparimeve dhe mirëmbajtjes do të duhet të bëhen brenda Ukrainës dhe kjo ndoshta do të duhet të mbështetet tek kontraktorët e huaj që njohin avionët.

Bazat ajrore nën kërcënim

Rusia ka shtuar tashmë sulmet e saj ndaj infrastrukturës që mund të përdoret për të mirëmbajtur dhe zhvilluar F-16, thanë ekspertët.

“Rusia po godet çdo ditë të gjitha fushat ajrore, bazat e mundshme të F-16, duke përfshirë përpjekjet për të shkatërruar pistat ajrore dhe infrastrukturën. Këto sulme nuk kanë të ndalur së paku dy muajt e fundit”, tha Kuzan.

Objektivat do të bëhen edhe më të cënueshëm kur të mbërrijnë avionët, pilotët dhe ekipet e mirëmbajtjes. Kjo ka të ngjarë të detyrojë Ukrainën të instalojë mbrojtje nga raketat për t’i mbrojtur ato, edhe pse nuk i ka të gjitha sistemet dhe municionet e nevojshme të mbrojtjes ajrore.

“Ne duhet të pranojmë faktin se fushat ajrore do të mbrohen mirë,” tha Kuzan, duke shtuar se çdo bazë do të kishte nevojë për të paktën dy grupe Patriot dhe dy NASAMS.

“Sapo të forcojmë aftësitë tona ajrore, ne do të zmbrapsim avionët e tyre dhe terrori do të ndalet. Por këta dy muaj do të jenë vërtet të vështirë”, shtoi Kuzan./vizionplus.tv

TË REKOMANDUARA

Kush jemi ne

Zhurnal.mk është Agjenci e Lajmeve e pavarur, e themeluar në vitin 2009, që e mbulon Maqedoninë, Kosovën, Shqipërinë edhe lajmet nga bota.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More