Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

A priviligjohen zyrtarët gjatë testimit për Covid 19? Sa presin qytetarët…

Zhurnal Ads

Shkup, 31 tetor – Përderisa qytetarët me simptoma serioze të kovid 19 presin disa ditë për t’u testuar, duket se kjo nuk vlen për deputetët, ministrat dhe zyrtarët e tjerë. Privilegjet në rastin e testimit janë në anën e tyre. Kohët e fundit, Marjan Zabrçanec, këshilltari i kryeministrit Zoran Zaev, shkroi në profilin e tij në Facebook se ai kishte pasur simptoma gjatë ditës dhe në mbrëmje mori rezultatet që është pozitiv me Kovid 19. Kjo disi u konfirmua edhe nga koordinatori i grupit parlamentar të LSDM-së, Jovan Mitrevski.

“Me sa kam informacion dhe si koordinator i grupit parlamentar, gjithashtu tha edhe deputetja se është ndjerë çuditshëm andaj ka shkuar në testim ku rezultoi pozitive me virusin”, theksoi Jovan Mitrevski, koordinator i LSDM.

Sipas Protokollit personi për të cilin mjeku i familjes vendos që ka dyshime për Kovid 19, cakton një test në një nga pikat përmes Termini im. Drejtori i Qendrës për Shëndet Publik, Aleksandër Stojanov, thotë se ata që nuk duan të presin shkojnë për analiza në spitalet private. Por atje ata duhet të paguajnë rreth 50 euro, të cilat jo të gjithë mund t’i përballojnë.

“Pra, pavarësisht nëse jeni politikan apo jo, shpejtësia nuk është e rëndësishme, është e rëndësishme të gjeni momentin e duhur kur duhet të testoheni që testi të jetë i vlefshëm. Përndryshe mund t’ju them se në kompaninë time nuk kemi pasur gjëra të tilla. A nuk kanë pasur nevojë politikanët të vinin këtu dhe të kontrolloheshin, por megjithatë të gjithë trajtohen njësoj. Nuk kishim nevojë të vinim në situata të tilla”, potencoi Aleksandër Stojanov – drejtor i QSHP.

Më herët, Ministri i brendshëm, Oliver Spasovski njoftoi në mbrëmje se pasi kishte pasur simptomat është testuar dhe ka rezultuar pozitiv me Kovid 19. Menjëherë të nesërmen, Kryeministri Zaev dhe Zëvendës Kryeministri Nikollovski u testuan dhe pasdite njoftuan se testet ishin negative.

Përderisa qytetarët me simptoma serioze të kovid 19 presin disa ditë për t’u testuar, duket se kjo nuk vlen për deputetët, ministrat dhe zyrtarët e tjerë. Privilegjet në rastin e testimit janë në anën e tyre. Kohët e fundit, Marjan Zabrçanec, këshilltari i kryeministrit Zoran Zaev, shkroi në profilin e tij në Facebook se ai kishte pasur simptoma gjatë ditës dhe në mbrëmje mori rezultatet që është pozitiv me Kovid 19. Kjo disi u konfirmua edhe nga koordinatori i grupit parlamentar të LSDM-së, Jovan Mitrevski.

“Me sa kam informacion dhe si koordinator i grupit parlamentar, gjithashtu tha edhe deputetja se është ndjerë çuditshëm andaj ka shkuar në testim ku rezultoi pozitive me virusin”, theksoi Jovan Mitrevski, koordinator i LSDM.

Sipas Protokollit personi për të cilin mjeku i familjes vendos që ka dyshime për Kovid 19, cakton një test në një nga pikat përmes Termini im. Drejtori i Qendrës për Shëndet Publik, Aleksandër Stojanov, thotë se ata që nuk duan të presin shkojnë për analiza në spitalet private. Por atje ata duhet të paguajnë rreth 50 euro, të cilat jo të gjithë mund t’i përballojnë.

“Pra, pavarësisht nëse jeni politikan apo jo, shpejtësia nuk është e rëndësishme, është e rëndësishme të gjeni momentin e duhur kur duhet të testoheni që testi të jetë i vlefshëm. Përndryshe mund t’ju them se në kompaninë time nuk kemi pasur gjëra të tilla. A nuk kanë pasur nevojë politikanët të vinin këtu dhe të kontrolloheshin, por megjithatë të gjithë trajtohen njësoj. Nuk kishim nevojë të vinim në situata të tilla”, potencoi Aleksandër Stojanov – drejtor i QSHP.

Më herët, Ministri i brendshëm, Oliver Spasovski njoftoi në mbrëmje se pasi kishte pasur simptomat është testuar dhe ka rezultuar pozitiv me Kovid 19. Menjëherë të nesërmen, Kryeministri Zaev dhe Zëvendës Kryeministri Nikollovski u testuan dhe pasdite njoftuan se testet ishin negative.

Më herët, Ministri i brendshëm, Oliver Spasovski njoftoi në mbrëmje se pasi kishte pasur simptomat është testuar dhe ka rezultuar pozitiv me Kovid 19. Menjëherë të nesërmen, Kryeministri Zaev dhe Zëvendës Kryeministri Nikollovski u testuan dhe pasdite njoftuan se testet ishin negative.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Tifozët maqedon ofendojnë përsëri por këtë herë e pësojnë (Video)

T E

Hoxha: Do të formojmë komitet të përbashkët të vreshtarëve dhe bodrumeve të verave

Z H

Zaev: Nuk planifikoj të dorëhiqem nëse kemi veto nga Bullgaria

T E

Pasaporta maqedonase më e fuqishme se pasaporta amerikane, coronavirusi ndryshon rang-listën në botë!

E.E.

Lajm: A i bie tamam këmisha e Qeverisë, Artan Grubit?

E.E.

Mësuesit në Kumanovë të realizojnë mësimin online nga shtëpia, rekomandojnë nga shtabi i krizave

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...