Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

A shkakton Covid-19 probleme me veshkat? Ja çfarë duhet të dini

Shumica e njerëzve që kontraktojnë Covid-19 shërohen brenda disa javësh, por disa përjetojnë simptoma që mund të zgjasin gjithë jetën. Meqenëse është një sëmundje e re, shkencëtarët vazhdojnë ta studiojnë atë për të kuptuar efektet e saj në organe të ndryshme të trupit. Besohet se Covid-19 mund të zhvillojë probleme të mushkërive, zemrës ose trurit dhe këto nuk janë organet e vetme në rrezik.

Raportet kanë sugjeruar që shumë njerëz që kanë vuajtur nga Covid-19 gjithashtu kanë zhvilluar probleme me veshkat. Sidoqoftë, është e paqartë nëse ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë midis sëmundjes shëndetësore dhe shfaqjes së dëmtimit të veshkave. Për të kuptuar lidhjen, një studim i botuar në Journal of American Society of Nephrology studioi efektet e koronavirusit në veshka.

Covid-19 nuk është një shkak kryesor për dëmtimin akut të veshkave

Për të kuptuar efektet e koronavirusit në veshkat e njeriut, një ekip i udhëhequr nga Benjamin Dekel, MD, PhD (Sheba Medical Center, Israel) kultivoi qelizat e veshkave njerëzore në pllaka laboratori dhe i infektoi ato me koronavirus.

Sipas rezultateve të studimit, edhe pse virusi që shkakton Covid-19 mund të hyjë, infektojë dhe përhapet në qelizat e veshkave, studiuesit zbuluan se kjo jo gjithmonë rezultoi në vdekjen e qelizave. Qelizat kishin sasi të larta të molekulave sinjalizuese të interferonit para infeksionit dhe infeksioni shkaktoi një përgjigje inflamatore që rriti këto molekula. Nga ana tjetër, infeksioni i qelizave të veshkave që nuk kanë molekula të tilla, rezultoi në vdekjen e qelizave, duke treguar një funksion mbrojtës.

Qelizat u rritën si një sferoide tre-dimensionale që imitonte një veshkë të shëndetshme ose si një shtresë dy-dimensionale që imitonte qelizat e një veshke të plagosur rëndë në këto teste. Qelizat që i ngjanin një veshke të plagosur rëndë ishin më të ndjeshme ndaj infeksionit dhe dëmtimit të mëtejshëm, por jo vdekjes.

Autori kryesor Dr Dekel tha: Të dhënat tregojnë se nuk ka gjasa që virusi të jetë një shkak kryesor i dëmtimit akut të veshkave që shihet tek pacientët Covid-19. Kjo nënkupton që nëse një dëmtim i tillë ndodh në veshkë nga ndonjë shkak, virusi mund të kërcejë në kamionçinë për ta intensifikuar atë. Prandaj, nëse jemi në gjendje të kufizojmë skenarin e zakonshëm të dëmtimit akut të veshkave në radhë të parë, atëherë mund të ekzistojë mundësia për të minimizuar dëmin e mundshëm të shkaktuar nga virusi.

Çfarë është lëndimi akut i veshkave?

Kur veshkat tuaja papritmas nuk janë në gjendje të filtrojnë artikujt e mbeturinave nga gjaku juaj, ju keni insuficiencë renale akute. Kur veshkat tuaja humbin aftësitë e tyre filtruese, sasi të dëmshme të mbeturinave mund të grumbullohen dhe përbërja kimike e gjakut tuaj mund të bëhet e paekuilibruar. Mund të zhvillohet brenda disa ditësh dhe mund të jetë fatale. Është më e zakonshme tek njerëzit që tashmë janë të shtruar në spital, veçanërisht tek ata që kanë nevojë për kujdes intensiv. Simptomat e sëmundjes përfshijnë:

Reduktimi i daljes së urinës

-Mbajtja e lëngjeve, e cila mund të shkaktojë ënjtje në këmbë, kyçe ose këmbë

-Gulçim

-Letargji

-Konfuzion

-Dhimbje ose presion në gjoks

-Të përzier

-Dobësi

-Rrahje të çrregullta të zemrës

-Konfiskime ose gjendje kome (në raste të rënda)

Insuficienca akute renale ndonjëherë mund të mbetet pa u vërejtur dhe identifikohet vetëm përmes testimit laboratorik të kryer për një arsye tjetër.

Postime të ngjashme

Njihuni me zgjidhjet më të shpejta kur ju djeg kandili i detit

D V

Ky aktivitet argëtues zvogëlon rrezikun e vdekshmërisë tek të rriturit e moshuar me 35 për qind

D V

Shenjat fillestare të sklerozës

D V

Mjekja paralajmëron të mos merrni aspirinë pa recetë mjekësore – mund të lindin komplikime serioze

D V

Truri është në gjendje të formojë lidhje të reja midis qelizave të veta

D V

Reagimi i organizmit tonë kur nuk jemi aktivë sa duhet

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...