Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Abazi: BDI mashtroi se gjuha shqipe do të jetë obligative për nxënësit maqedonas

Shkup, 23 dhjetor, zhurnal.mk – Bujare Abazi nga koalicioni opozitar Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa sot përmes një pres konference për shtyp akuzoi BDI-në se nuk ka mbajtur premtimin parazgjedhor që gjuha shqipe do të bëhet obligative edhe për nxënësit maqedonas, me konceptin e ri për shkollat fillore.

“Ne si koalicion Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa rikujtojmë se premtimet e BDI-së ishin që në konceptin e ri për shkollat fillore, gjuha shqipe të mësohet si lëndë obligative dhe jo fakultative, ashtu siç njoftoi para disa ditëve ministrja e Arsimit, Mila Carovska. Duke marrë parasysh se me konceptin e ri do të kemi më shumë se 20 lëndë zgjedhore, probabiliteti për të zgjedhur nxënësit gjuhën shqipe është në një përqindje shumë të vogël për të mos thënë zero. Nëse mendohet se me këtë zgjidhje po bëhet zyrtarizimi i gjuhës shqipe, shtrohet pyetja përse për nxënësit shqiptar gjuha shqipe duhet të jetë obligative. Pse mos të jetë edhe gjuha shqipe për nxënësit shqiptarë lëndë zgjedhore”, tha Bujare Abazi nga koalicioni ASH-AAA.

Postime të ngjashme

Ekskluzive / Ja e vërteta e deputetit “kauboj” të ASH-së nga Saraji!

Bexhet Musliu

Ahmeti pas mbledhjes: Të gjitha gjërat janë sqaruar, BDI-ja është më e unifikuar!

Bexhet Musliu

Ish kryeministri Georgievski këshillon se si të zgjidhet çështja me Bullgarinë

T E

Shkëmbi mbi fshatin Radozhdë të Strugës i rrezikshëm për banorët

T E

Sa të rezikuar jemi? Kroacia dhe Slovenia regjistrojnë rastet e para me variantin afrikano jugor

T E

Mihailoski: Me ngritjen e standardit ekonomik, të rinjtë do arrijmë t’i mbajmë këtu të bëjnë të ardhme dhe karierë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...