Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Abazoviq paralajmëron shkarkimin e Gjukanoviqit nëse nuk bashkëpunon me qeverinë

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, vlerësoi se presidenti, Milo Gjukanoviq, nuk ka njerëz në qeverinë e sapo formuar malazeze. Ai shtoi se kjo tregohet nga përdorimi i “retorikës helmuese”, e cila theksohet si “anti-malazeze” ose “pro-serbe”.

Abazoviq deklaroi se aktualizimi i pyetjes nëse ka “njerëz të Gjukanoviqit” apo ata që punojnë për Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në qeverinë e re të Malit të Zi, sinjalizon se “gjithçka është në rregull”.

Ai në mënyrë të ngjashme komentoi mbi vlerësimin se qeveria malazeze ishte e përbërë nga Kisha Ortodokse Serbe ose se koalicioni dhe partia e udhëhequr nga (URA) janë “fituesi më i madh i zgjedhjeve”.

“Çdo ditë, numri i njerëzve që janë të gatshëm të dëgjojnë një propagandë të tillë zvogëlohet … Këto janë hile të peshkut në tokë të thatë. Kur kapni një peshk dhe e vendosni në një anije, ai lufton për ca kohë më shumë për ajrin, për t’u kthyer në det, por pastaj thjesht përfundon në skarë “, tha Abazoviq.

Kur u pyet se si funksionon bashkëjetesa me presidentin Gjukanoviq, Abazoviq tha se procesi i reformës është i ngadaltë sepse autoritetet e mëparshme “bënë ligje për veten e tyre, sikur ata do të qeverisnin për 100 vjet” dhe se nuk ka pasur asnjë matje midis qeverisë dhe presidentit deri më tani.

“Ne do të përpiqemi ta mbajmë bashkëjetesën në një nivel të lartë dhe çdo përpjekje për ta prishur atë do të jetë në dëm të (Gjukanoviq). Bashkëjetesa ose do të funksionojë ose do të kemi një president të ri”, tha Abazoviq.

Postime të ngjashme

Presidenti sirian dhe gruaja e tij infektohen me koronavirus

T E

Rregullatori financiar i BE-së goditet nga sulmi kibernetik

T E

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Itali kalon 100.000

T E

Nis shitja e testeve të shpejta COVID-19 në supermarketet gjermane

S.B.

Situatë alarmante në Bosnjë dhe Hercegovinë, 38 të vdekur nga Covid-19

S.B.

Izraeli rihap ekonominë, pasi vaksinoi gati 40% të popullsisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...