Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

‘Adblockers’ që janë instaluar mbi 300 mijë herë kanë qëllime të këqija dhe duhet t’i fshini ato

Zhurnal Ads

Adblockers, që është aktiv te më shumë se 300,000 përdorues aktivë kanë ngarkuar në fshehtësi të dhënat e shfletimit të përdoruesit dhe duke ndërhyrë në llogaritë e mediave sociale të përdoruesve falë virusëve. 

Hugo Xu, zhvilluesi i Nano Adblocker dhe Nano Defender, tha disa ditë më parë se ai nuk kishte më kohë për të mirëmbajtur këtë projekt dhe kishte shitur të drejtat për versionet e disponueshme në Google Web Store, shkruan Arstechnica.

Xu tha se Nano Adblocker dhe Nano Defender, të cilat shpesh instalohen së bashku, janë instaluar rreth 300,000 herë, transmeton Telegrafi.

Katër ditë më parë, Raymond Hill, prodhuesi i uBlock Origin mbi të cilin bazohet Nano Adblocker, zbuloi se zhvilluesit e rinj kishin hedhur azhurnime që shtuan kod të dëmshëm.

Gjëja e parë që Hill vuri re se zgjerimi i ri po bënte ishte të kontrollonte nëse përdoruesi e kishte hapur konsolën e zhvilluesit. Nëse u hap, shtesa dërgoi një skedar me titull “raport” te një server në https://def.dev-nano.com/.

Ndryshimi më i dukshëm i përdoruesve të fundit që vunë re ishte se shfletuesit e infektuar lëshonin automatikisht pëlqime për një numër të madh postimesh në Instagram, pa asnjë të dhënë nga përdoruesit.

Nano Adblocker dhe Nano Defendera nuk janë të vetmet shtesa që janë raportuar të ndërhyjnë në llogaritë e Instagram. User Agent Switcher, një shtesë që kishte më shumë se 100,000 përdorues aktivë derisa Google e hoqi atë në fillim të këtij muaji raportohet të ketë bërë të njëjtën gjë.

Përdorues të tjerë raportuan se faqe të tjera përveç Instagram-it gjithashtu po aksesoheshin dhe manipuloheshin, në disa raste, edhe kur përdoruesi nuk kishte hyrë në to, por këto pretendime nuk mund të verifikoheshin menjëherë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Testi i baterisë: iPhone 12 shkurton jetën e baterisë për dy orë kur përdorni 5G

admin

Jo-zyrtare: Kjo është pamja e parë e prezantuar e Pixel 5 aktual!

admin

Huawei, Mbretëria e Bashkuar do të ndalojë instalimin e pajisjeve të reja të rrjetit 5G nga muaji shtator

S.B.

Roli i teknologjisë gjatë pandemisë

T E

Kështu duket telefoni celular ZTE me një kamerë nën ekran

admin

Valë e regjistrimeve në ‘Signal’, pasi Elon Musk kërkoi që ndjekësit “të largohen nga WhatsApp”

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...