Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Adelheid Woelfl: BE nuk ka plan të ndajë nisjen e negociatave për Shqipërinë nga Maqedonia e Veriut

Rruga e Shqipërisë drejt Bashkimit Europian duket se do jetë shumë e gjatë dhe me shumë vështirësi.

Javën e kaluar komisioneri për zgjerimin, Oliver Varhelyi deklaroi se Shqipëria mund të nisë e vetme negociatat pa Maqedoninë e Veriut. Në një analizë të bërë nga gazetarja Adelheid Woelfl për gazetën “DerStandard” thuhet se BE nuk ka plan të ndajë nisjen e negociatave për Shqipërinë nga Maqedonia e Veriut.

Në artikull thuhet se Maqedonia e Veriut është një vend shembull në përmbushjen e detyrimeve për të hyrë në BE, pasi ka qeverinë e vetme që zbaton me besueshmëri reformat dhe përfaqëson një model të kundërt të etno-nacionalizmit të shfrenuar.Në një studim në vitin 2017, dy studiuesit Tina Freyburg dhe Tobias Böhmelt arritën në përfundimin se “vetëm një vend i kandidatëve aktualë dhe potencialë mund të plotësonte kriteret e pranimit deri në vitin 2023” dhe kjo është Maqedonia e Veriut.

Postime të ngjashme

Mbi 912 mijë vaksinime në Shqipëri

Dafina Vidishiqi

Gjykata Kushtetuese pezullon gjykimin për zgjedhjet e 30 qershorit, do i drejtohet Komisionit të Venecias

Dafina Vidishiqi

Holanda lejon lëvizjen e lirë për shtetasit shqiptarë nga nesër

Dafina Vidishiqi

Rama: Dështoi BE me Ballkanin. Takimi në Shkup pas refuzimit nga BE

Dafina Vidishiqi

Kakavija hapet për autobusët e udhëtarëve nga Shqipëria

Bekim Laçi

Wizz Air sjell avionin e pestë në Rinas: Nisin fluturimet direkte drejt Barcelonës dhe Köln

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...