Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Administrata e Bidenit intensifikon përpjekjet për prodhimin e energjisë nga era

Administrata e presidentit Joe Biden po intensifikon përpjekjet për të rritur ndjeshëm energjinë nga era në det të hapur përgjatë brigjeve lindore të Shteteve të Bashkuara, duke thënë se po ndërmerr hapat fillestarë drejt miratimit të një ferme të madhe me erë në brigjet e shtetit të New Jersey si pjesë e një përpjekjeje për të prodhuar energji elektrike për më shumë se 10 milionë shtëpi në të gjithë vendin deri në vitin 2030.

Përmbushja e këtij objektivi mund të nënkuptojë vende pune për më shumë se 44 mijë të vetëpunësuar dhe për 33,000 të tjerë punësim që ka lidhje jo të drejtpërdrejtë me të, tha Shtëpia e Bardhë. Përpjekja gjithashtu do të ndihmojë në eliminimin e çlirimit të 78 milionë tonë dyoksidi karboni në vit, një hap kyç në luftën e administratës për të ngadalësuar ngrohjen botërore.

“Biden beson se kemi një mundësi të jashtëzakonshme para nesh për të luftuar jo vetëm kërcënimet e ndryshimit të klimës, por ta përdorim atë si një shans për të krijuar miliona vende pune me pagë të mirë, që do të nxisin rimëkëmbjen ekonomike të Amerikës. Angazhimi i administratës ndaj kësaj industrie ende të pashfrytëzuar do të krijojë shanse që njerëzit të hyjnë në klasën e mesme për njerëzit nga të gjitha prejardhjet dhe komunitetet”, tha këshilltarja e Shtëpisë së Bardhë për Klimën, Gina McCarthy.

Administrata tha se synon të përgatisë një analizë zyrtare mjedisore për projektin Ocean Wind (Erërat e Oqeanit) pranë New Jersey. Kjo do t’i hapte rrugën shndërrimit të tij nënë projektin e tretë të konsiderueshëm, për energjia nga era në Shtetet e Bashkuara.

Administrata u zotua gjithashtu të investojë 230 milion dollarë për të modernizuar portet amerikane dhe të sigurojë deri në 3 miliard dollarë garanci kredish për projektet e erës në det të hapur përmes programit të kredisë për energji të pastër të Departamentit të Energjisë.

“Do të jetë një fluks masiv vendesh pune me paga të mira, që ngrenë nivelin e jetës së njerëzve”, tha Sekretarja e Energjisë, Jennifer Granholm.

Ocean Wind, afro 25 mijë kilometra larg bregut të jugut të New Jersey, parashikohet të prodhojë rreth 1,100 megavat në vit, i barasvlershëm me furnizimin me energji të 500 mijë shtëpive, kur të vihet në funksionim në vitin 2024.

Presidenti Biden është zotuar të dyfishojë prodhimin energjisë së erës në det të hapur deri në 2030 si pjesë e përpjekjes së tij për të ngadalësuar ndryshimet e klimës.

Miratimi i mundshëm i projekteve në brigjet e Atlantikut – skaji kryesor i të paktën 16 projekteve të erës në det të hapur përgjatë Bregut Lindor – shënon një kthesë të mprehtë nga administrate e ish-presidentit Donald Trump, e cila frenoi prodhimin e energjisë nga era si në tokë ashtu edhe në oqean. /VoA/

Postime të ngjashme

Sulmohet me raketa baza amerikane në Irak

Lea Muslija

Amerika bllokon pranimin e Ukrainës në NATO?

Lea Muslija

Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin

Lea Muslija

Paralajmëron OBSH: Bëni kujdes, pandemia s’ka marrë fund

Lea Muslija

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...