Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

“Adobe Flash Player” shuhet përfundimisht

“Adobe Flash Player”, softueri që solli animacionet dhe interaktivitetin në fillim të epokës së internetit, edhe zyrtarisht ka marrë fund.

I lëshuar më 1996, “Flash” u shfrytëzua për një kohë nga njerëzit për të transmetuar video dhe për të luajtur video-lojëra.

Por telashet me sigurinë dhe dështimi i bartjes tek epoka e telefonave ia zbehi funksionin.

“Adobe” ka njoftuar zyrtarisht se më s’do të ofrojë përditësime për “Flashin” dhe ka kërkuar nga njerëzit ta fshijnë.

Ajo do t’i ndalë edhe videot dhe animacionet në “Flash Player” që nga 12 janari.

Në vitin 2009, “Adobe” kishte thënë e “Flashi” është i instaluar në 99 për qind të kompjuterëve me internet, por transformimi i pajisjeve drejt atyre mobile dhe reagimi i vonshëm i “Adobet” e çuan softuerin drejt fundit.

Në korrik të vitit 2017, “Adobe” njoftoi se do t’i japë fund funksionimit të “Flashit” më 2020.

Postime të ngjashme

Gjermanët përdorin material të ri dhe krijojnë celular 30% më të lehtë

S.B.

“Bisha” po vjen: Së shpejti telefoni me 18 GB RAM

S.B.

Së shpejti, Apple Watch mund të monitorojë glukozën në gjak pa tërhequr gjak

S.B.

Këto foto nudo tani lejohen në Instagram

S.B.

Qeveria indiane vendos masa të rrepta ndaj rrjeteve sociale

S.B.

Gjithçka që dimë deri më tani për iPhone 13

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...