Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Afërsisht 75% të rasteve me coronavirus janë pa simptoma

Shkup, 7 nentor – Deri në 75% të të gjitha rasteve të Covid-19 janë asimptomatikë, gjegjësisht nuk kanë simptoma. Kjo do të thotë që ata mund të transmetojnë virusin edhe pa qenë të vetëdijshëm për të, shkruan në profilin e tij në Facebook Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.

“Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që të gjithë të mbajmë maska ​​dhe të sigurohemi që edhe transportuesit asimptomatikë të mos e përhapin virusin. Veshja e maskës mbron veten, por mbi të gjitha të tjerët.

Përgjegjësia personale dhe vetëdija janë çelësi për të luftuar pandeminë dhe maskat janë treguar të suksesshme në parandalimin e përhapjes së virusit”, shtoi ai.

Në 24 orët e fundit, janë kryer 3.404 teste dhe janë regjistruar 1.285 raste të reja të Covid-19, 14 të vdekur dhe 176 të shëruar.

Postime të ngjashme

Më ftohtë në Kodër të Diellit, më ngrohtë në Dojran dhe Gjevgjeli

T E

Moti në vend do të jetë me diell dhe vranësira të vogla lokale

R Zh

Sot shënohet 7 Marsi – Dita e Mësuesit

R Zh

Mexhiti nuk i beson anketës së Bujar Osmanit për ministrat e BDI-së: Mos po flet për anketë në Korenë e Veriut?

R Zh

Tërmeti dridh vendin, epiqendra në Mavrovë

T E

Aksioni policor në “Bogorodicë”, kapen qindra kilogramë marijuhanë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...