Afganët protestojnë kundër talebanëve

Protestuesit afganë sfiduan Talebanët për të dytën ditë rresht, duke valëvitur flamurin e tyre kombëtar në demonstrata sporadike që u pritën me dhunë të përtërirë nga militantët të cilët po përballen me sfida në rritje ndaj sundimit të tyre.

 

Një zyrtar i OKB -së paralajmëroi për mungesa të mëdha ushqimore në vendin me 38 milionë banorë që mbështetet tek importet. Ekspertët thanë se Talebanët përballen me të njëjtat probleme si qeveria civile që rrëzuan nga pushteti pa nivelin e ndihmës ndërkombëtare që ajo gëzonte.

Përballë këtyre sfidave, militantët kanë lëvizur me shpejtësi për të shtypur çdo kundërshtim, pavarësisht premtimeve se janë bërë më të moderuar që kur vendosën sundimin drakonian mbi Afganistanin.

Shumë janë të shqetësuar se Talebanët do të arrijnë të fshijnë arritjet e dy dekadave në përpjekjet për të zgjeruar të drejtat e grave dhe të njeriut dhe për të rindërtuar vendin, raporton zerimamerikes.

Në provincën Khost, autoritetet talebane vendosën një shtetrrethim 24-orësh të enjten pasi shpërndanë me dhunë një protestë.

Protestuesit gjithashtu dolën në rrugë në provincën Kunar, sipas dëshmitarëve dhe videove të postuara në mediat sociale.

Ndërkohë, figura të opozitës të mbledhura në zonën e fundit që nuk janë ende nën sundimin e Talebanëve, folën për fillimin e një rezistence të armatosur nën flamurin e Aleancës Veriore, e cila u bashkua me Shtetet e Bashkuara gjatë ndërhyrjes së vitit 2001. 

Related posts

OBSH paralajmëron: Mund të shfaqen variante të reja edhe më të rrezikshme Covid

D V

Shpallen rezultatet e zgjedhjeve në Bullgari, fituese shpallet partia “Ka një popull të tillë”

N E

Ursula von der Leyen: 70% e të rriturve në BE janë vaksinuar plotësisht kundër Kovid-19

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More