Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Afrika e Jugut paguan Astra Zeneca dyfish ma shumë se BE

Afrika e Jugut duhet të paguajë dy herë më shumë se BE vaksinën Astra Zeneca.

Afrika e Jugut duhet të paguajë dy herë më shumë se BE vaksinën Astra Zeneca.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë së vendit, çmimi është 2.5 herë më i madh se çmimi i paguar nga BE.

Nga vendet në kontinentin afrikan, koronavirusi ka goditur Afrikën e Jugut, e cila ka porositur të paktën 1.5 milion vaksina korona nga Instituti i Serumit të Indisë, njofton Hs, transmeton RTKLive.

Fabrika prodhon vaksina koronare për Astra Zeneca dhe Oxford, që ende nuk është autorizuar në BE.

Në rastin e Afrikës së Jugut, çmimi do të rritet në 4.32 € për dozë, ndërsa vendet e BE dihet se paguajnë vetëm 1.78 € për dozë.

Lista zyrtare e çmimeve nuk është botuar në BE, kështu që informacioni bazohet në informacionin e lëshuar aksidentalisht nga Ministria belge.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka dënuar vaksinimin dhe çmimet shfrytëzuese.

Kompania Astra Zeneca sqaroi se çmimet e dozës së vaksinës nuk do të rriten mbi 2.5 € për ta bërë vaksinën të disponueshme për sa më shumë njerëz që të jetë e mundur. Kompania nuk ka komentuar mbi të dhënat e Afrikës së Jugut.

Në Afrikën e Jugut, janë të infektuar me koronavirus rreth 1.3 milionë prej tyre 38.800pacientë gjetën vdekjen./RTKLive

Postime të ngjashme

Organizatat botërore kërkojnë furnizim urgjent për vendet e varfëra me vaksina kundër Kovid-19

D V

Katër tërmete shkundin Greqinë, më i fuqishmi me magnitudë 5.3

D V

Nga sot, hyrja në Gjermani vetëm me test negativ antiCOVID-19

D V

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

D V

Australia mbjell frikë me ushtri e helikopterë për të ndaluar protestat dhe vendosur izolimin e COVID-19 në Sydney

D V

Njihuni me shkencëtarin që po përpiqet të udhëtojë në kohë – për këtë ka një arsye të fortë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...