Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Afrikë, 193 të vdekur dhe mbi 8.500 raste të reja me COVID-19

Në kontinentin e Afrikës është rritur në 1.489.711 numri i rasteve me koronavirus.

Në 24 orët e fundit janë shënuar 8.763 raste të reja me COVID-19, duke e rritur në 1.489.711 numrin e rasteve ndërsa me 193 vdekjet e reja, numri i viktimave arrin në 35.922.

Numri më i lartë i viktimave nga COVID-19 në kontinent është regjistruar në Afrikën e Jugut me 16.734, ndërsa në Egjipt janë regjistruar 5.930 dhe në Marok 2.294 vdekje.

Vendet me numrin më të madh të rasteve në kontinent janë Afrika e Jugut me 674.339 raste, Maroku me 123.653 dhe Egjipti me 103.198.

Në Mauritius nuk ka mbetur më asnjë rast aktiv me COVID-19, ndërsa në Sejshelle dhe Eritre nuk janë raportuar vdekje deri më tani.

Ndërkohë, numri i të shëruarve në Afrikë ka arritur në 1.233.125.

Postime të ngjashme

Kalon 600,000 numri i viktimave nga Coronavirusi në ShBA

Dafina Vidishiqi

Biden arrin në Gjenevë për takim me Putinin

Dafina Vidishiqi

Të paktën katër viktima dhe katër të plagosur në të shtënat në Çikago

Dafina Vidishiqi

“Takimi Mitsotakis-Erdogan, një hap drejt një vere më të qetë”

Bekim Laçi

Si skenë filmash, grabitësit sulmojnë furgonin e blinduar në mes të Italisë

Bekim Laçi

Kremlini nuk pret marrëveshje në samitin Putin-Biden

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...