Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Afrim Gashi nuk u paraqit si dëshmitarë për rastin e ’27 prillit’

Shkup, 23 nentor – Deputeti i atëhershëm dhe kryetari aktual i komunës së Strumicës Kosta Janevski, duke iu përgjigjur pyetjeve të avokatit Elenko Milanov tha se nuk i kujtohet një marrëveshje që seanca konstituive të vazhdojë të nesërmen.

Një përgjigje të ngjashme u dha edhe nga ish-deputetët Julijana Nikolova dhe Tatjana Prentovi, pas së cilës avokati Milanov u tregoi procesverbalet e kërkesës në të cilën të dy deputetët njohën nënshkrimet e tyre.

Kreu i Alternativës Afrim Gashi u thirr gjithashtu si dëshmitar i ngjarjeve parlamentare për ditën e sotme, por ai nuk u paraqit në sallën e gjyqit, për të cilën gjykatësi Ilija Trpkov tha se Gashi ishte ftuar me telefon dhe përmes një reporteri të gjykatës.

Zyra e Gashit i tha Kanal 5 se ai nuk kishte marrë fare ftesë për të dëshmuar. Të akuzuarit në këtë rast janë ish-kreu i Kuvendit, Trajko Veljanoski, ish-Ministrat e Transportit dhe Lidhjeve dhe Arsimit, Mile Janakievski dhe Spiro Ristovski, si dhe ish-drejtori i BSP-së, Vladimir Atanasovski. Të gjithë të pandehurit akuzohen për një vepër penale, “rrezikim terrorist i rendit kushtetues dhe sigurisë”.

Postime të ngjashme

Isaki: Miqësia ndërmjet Maqedonisë dhe Kroacisë vazhdimisht po mbindërtohet

R Zh

Mos figurimi i bullgarëve në regjistrim, shkas për bllokimin e Maqedonisë në rrugën drejt BE-së!?

Z H

Rruga Krupishtë-Koçan pritet të jetë gati deri në dhjetor të këtij viti

R Zh

Gjykata Kushtetuese më 18 mars do të mbajë seancë për kushtetutshmërinë e ligjit për gjuhë

R Zh

Zaev: Marrja e shtetësisë me tre dëshmitarë, e papranueshme

Z H

Zaev e Pendarovski reagojnë ndaj kërkesave të presidentit bullgar Radev

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...