Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Afro 2 milionë viktima nga Covid-19/ Mbi 88 milionë infektime në botë

Rastet e Koronavirusit, në nivel global, sot ka kaluar shifrën e 88 milionë personave me një rritje infektimesh prej rreth 3 milionësh në 4 ditët e fundit.

Këto janë të dhënat më të fundit të përgatitura nga Johns Hopkins University.

Sipas universitetit amerikan, aktualisht në botë, të infektuar me Covid-19 janë 88,512,604 persona.

Të vdekur janë 1,906,860 persona (1,843,135 ishte shifra më 4 janar), ndërsa 63,620,558 të tjerë kanë fituar betejën me virusin, raporton Ora News.

SHBA vijon të jetë shteti më i prekur nga pandemia me 22,132,045 të infektuar dhe 374,124 viktima.

Sa i përket Europës, Mbretëria e Bashkuar dhe Franca janë vendet më të prekura.

Postime të ngjashme

Imunologu gjerman: Ata që kanë më shumë kontakt duhet të vaksinohen së pari

T E

Biden: Vizita e Papa Françeskut në Irak një simbol shprese

T E

Dodiku kundër pranisë ndërkombëtare në Bosnjë

T E

Aktivistet polake protestojnë kundër ndalimit të abortit

T E

Mianmar, OKB njofton për mbi 50 protestues të vrarë

T E

Von der Leyen: BE-ja mund të bllokojë eksporte të mëtejshme vaksinash

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...