Agjencia Zhurnal.mk
Opinion

Agim Vuniqi: Për llafologët, duke përfshirë edhe veten!

Ne bëjmë llafe, herë të ftohta-herë të nxehta, flasim dhe shkruajmë atë që mendojmë, atë moment… Dikush e pëlqen, dikush s’e pëlqen, njeri shanë, tjetri pajtohet dhe të gjithë shqetësohen në mënyra të ndryshme… Unë kritikoj, herë me të drejtë, herë pa të drejtë, nuk jam unë, as ti, që i shkatërrojmë gardhët, s’na pyet kush jo, as Thaçi as Haradinaj, as Mogherini, as Hoti, as BE-ja e më gjërë… Të gjitha këto i bëjnë ata që marrin rroga, askush tjerër, ke parë në një kohë i madhë e i vogël i thurrnin lavde Xhaxhait, kur vdiq i madhë e i vogël qante, dikush me zë e dikush pa zë, ka të tjerë që qonin lule te varri i Titos, shumë sish edhe qanin, njejtë ndodhi edhe kur vdiq Rugova shumë nga ata politikanë që e shanin, tash i përkulen mermerit të bardhë, edhe për atë kohë edhe për këtë kohë për t’i parë publiku dhe për t’ia falë ndonjë vote. Pra vota është ajo qe i ngritë dhe i ulë…, e na prap do të bejme llafe – jo ky kishte te drejte, jo ai, jo ky-jo ai… Ata marrin rroga dhe pasurohen, ndërsa ne shqetësohemi për ta, sa ia vlen…? Lum miku kështu është e kurdisur bota, dikush bënë llafe e shqetësohet, dikush paguhet, dikush jo. Postimin e kam ba gati-“hedije” për ata që jetojnë nga llafet, e që qeshen…, e ne që po bëjmë llafe e po shqetësohemi… me të drejtë, pa të drejte, gjithkush në mënyrën e vet, dhe ne fundi-fundit jemi miq dhe shqetësohemi me të drejtë, prandaj bejme llafe, apo jo!?

Postime të ngjashme

Zhvillimi i (pa)barabartë rajonal në Maqedoni, Pollogu i lënë mbrapa

R Zh

Në udhëkryq apo në qarkore!

R Zh

Opinion Valon Salihu / Humori përçmues ndaj grupeve etnike nuk është shaka

R Zh

PËRJASHTOJENI NGA LETËRSIA, KONICËN!

Z H

Nuk është kompliment nëse tjetrin e shqetëson

Z H

Arsyet e bombardimit të Jugosllavisë nga NATO

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...