Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Ajri i ndotur para nisjes së sezonit të ngrohjes

Shkup, 12 tetor – Edhe para sezonit të ngrohjes në vend, është arritur kulmi i ndotjes së ajrit. Ajri është i ndotur në disa pjesë të Shkupit, Kumanovës, Tetovës, Kërçovës, Manastirit dhe Koçanit. Ajër të rrezikshëm ka në Novo Lisiçe të Shkupit . Kjo tregohet nga stacioni matës “pulse.eco”, i cili sot ka matur 278 mikrogramë të grimcave PM 10 në ajër. Nga ana tjetër, stacioni shtetëror mati shumë më pak – 24 mikrogramë të grimcave PM 10. Ajri në këtë lagje ishte ndotur edhe një natë më parë. Qytetarët ankohen për një erë e pakëndshme.

“Nuk e kam vërejtur, por pres që kjo vjeshtë të jetë interesante, sepse çdo vit ajri është gjithnjë e më i ndotur, nuk e di se ku, sidomos nga Lisiçja e vjetër ku ngrohen me dru, ndërsa mbrëmë nuk kam vërejtur ndonjë gjë të veçantë.”

“Ndjeva diçka. Dritarja ishte pak e hapur dhe në mbrëmje hyn pak erë, si e djegur. E njoha erën, por këtë e kam ndier për vite me radhë në Aerodrom. – Dhe e dini se çfarë është? Jo.

Vështirë. Një dritare nuk mund të hapet … “

“Ne shpesh, sidomos natën kur hapim derën për ajrosje, nuk mund të marrim frymë. Ka erë plastike, nganjëherë erë mbeturinash të djegura … “

Ministria e Mjedisit thotë se ndotja e ajrit është një problem kompleks dhe ato nuk janë i vetmi institucion që punon për ajër më të pastër. Sipas tyre, nevojiten një plan i mirë urban, i gazifikimit, kontrollit dhe kufizimit të trafikut. Masat e deritanishme pretendojnë se japin rezultate.

“Nga të gjitha stacionet e matjes në vend nga viti 2005 deri në 2019, ekziston një trend në rënie i përqendrimit të grimcave, për shkak të masave të marra nga institucionet në nivelin qendror dhe lokal.”

Kërkimet e fundit tregojnë se ndotja e ajrit kontribuon në përhapjen e koronavirusit, që do të thotë se virusi mund të jetë në grimcat PM dhe të transmetohet përmes ajrit.“Nga të gjitha stacionet e matjes në vend nga viti 2005 deri në 2019, ekziston një trend në rënie i përqendrimit të grimcave, për shkak të masave të marra nga institucionet në nivelin qendror dhe lokal.”

Kërkimet e fundit tregojnë se ndotja e ajrit kontribuon në përhapjen e koronavirusit, që do të thotë se virusi mund të jetë në grimcat PM dhe të transmetohet përmes ajrit.

Postime të ngjashme

Spasovski uron 29 vjetorin e Drejtorisë Doganore

Z H

Dorëhiqet Dragi Rashkovski

Z H

A po normalizohet puna në Kuvend, partitë opozitare të gatshme për të tërhequr amandamentet

Z H

Njoftohuni për gjendjen e rrugëve në gjithë territorin e shtetit

Z H

Kuvendi duhet ta vazhdojë debatin për Strategjinë kombëtare për parandalimin e korrupsionit

Z H

Moti sot me vranësira me reshje lokale të shiut dhe erë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...