Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Akademi përkujtimore për Avdush Hasanin, fjalë të mëdha për aktorin e madh

Zhurnal Ads

Udhëheqës komunalë, pjesëtarë të komunitetit artistik, artdashës e qytetarë kanë nderuar sot aktorin e madh llapjan, Avdush Hasani në 24-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta.

Në nderim të jetës dhe veprës së aktorit Avdush Hasani, në Teatrin e Qytetit në Podujevë, që mban emrin e aktorit, Komuna e Podujevës- Drejtoria për Kulturë Rini dhe Sport në bashkëpunim me Teatrin “Avdush Hasani”, organizuan akademi përkujtimore, ku ishte i pranishëm Kryetari i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, nënkryetarja Marigona Lahu anëtarë të ekzekutivit komunal, familjarë të Avdush Hasanit, aktorë e regjisorë dhe qytetarë llapjanë.

Fjalë të mëdha u thanë për aktorin e madh që la gjurmë të thella në skenën teatrore dhe kinematografike.

Kryetari i Komunës, Shpejtim Bulliqi tha se sot po kujtojmë e nderojmë veprën e aktorit të madh të përmasave kombëtare, Avdush Hasani, i cili për dekada të tëra ka begatuar jetën tonë me vlera sublime të artit skenik.

“Avdush Hasani ishte një aktor i lindur. Falë tij ne pamë të gjallë në skenë ‘Beselamin’ e Qosjes, ‘Samsonin’ e Nolit, ‘Akilin’ e Euridipit, ‘Pjetër Bogdanin’ e Teki Dervishit e vepra të tjera skenike”, tha kryetari Bulliqi.

Për jetën dhe veprimtarinë artistike të Avdush Hasanit folën edhe Elhame Kutllovci – drejtoreshë e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Agron Gërguri – drejtori i Teatrit “Avdush Hasani”, Bajram Ajeti-bashkëveprimtar dhe Rrahman Hasani-familjar i aktorit të ndjerë.

Për nder të jetës dhe veprës së aktorit në holin e teatrit sot u hap edhe ekspozita me fotografi të Avdush Hasanit nga shfaqjet dhe filmat e tij.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Humbin ‘gjurmët’ e Hasan Prishtinës, të vetmet kujtime muret e shtëpisë që nuk ekzistojnë më

admin

“Zana” tek audienca botërore nëpërmjet platformave të njohura online

S.B.

Një film shqiptar parqitet në Festivalin e Amsterdamit, ja temat që trajton

S.B.

Dy muaj pas kontratës prej 52 mijë eurosh, “Eminxhiku” larg restaurimit

S.B.

Ilir Shaqiri vjen me këngë dhe videoklip për Harun Aliun (Video)

admin

Një jetë kushtuar artit e kulturës, por i harruar nga institucionet e vendit

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...