Aktvendim për “Organizatorët e 27 prillit”

Shkup, 26 korrik – Këshilli gjyqësor i Gjykatës themelore penale Shkup sot duhet ta shpallë aktvendimin për rastin “Organizatorët e 27 prillit”.

 

Në seancat paraprake, prokuroria dhe mbrojtja I dhanë fjalët përmbyllëse. Prokuroria mendon se të akuzuarit janë fajtorë për organizimin e ngjarjeve më 27 prill të vitit 2017, ndërsa avokatët kërkuan pafajësi.

Të akuzuar në këtë rast janë ish-kryetari i Kuvendit Trajko Veljanoski, ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakieski dhe ish-ministri I Arsimit dhe Shkencës Spiro Ristovski, si dhe ish-drejtori i DSK-së, Vladimir Atanasovski. Ata akuzohen për krimin e “rrezikimit terrorist të rendit kushtetues dhe të sigurisë”.

Aktakuzën për këtë rast e drejton gjykatësi Ilija Tërpkov, ndërsa përfaqësues është Vilma Ruskovska.

Sipas Prokurorisë për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit, të akuzuarit e dinin saktë se çfarë po bënin dhe u hodhën në një hartë me qëllimin e vetëm për të parandaluar formimin e qeverisë nga shumica parlamentare e siguruar tani më.

Procesi gjyqësor për organizatorët e dhunës më 27 prill në Kuvend filloi më 21 shkurt të vitit 2020.

Aktakuza për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit dorëzoi aktakuzën në Gjykatën Penale më 31 maj të vitit 2019 dhe ajo u pranua më 31 janar 2020.

Në hetim u përfshinë edhe ish-kryeministrin Nikolla Gruevski dhe ish-zbuluesi Nikolla Boshkovski, por procedura për ta është ndalur derisa nuk bëhen të qasshme të organeve të ndjekjes

Related posts

Ringjallen shpresat për negociatat me Bullgarinë, Zaev sërish përmend dhjetorin

D V

Çairit ju shtua edhe një kënd super-modern për fëmijë (FOTO)

Redaksia

Ahmeti – Lajçak: Ballkani meriton paqe dhe integrim

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More