Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Akulli rreth Antarktikut mund të shembet nëse temperaturat globale rriten për 4 gradë celsius

Akulli në Antarktikë mund të jetë në rrezik që të shembet nëse temperaturat globale rriten për 4 gradë celsius, kanë paralajmëruar ekspertët.

Hulumtues nga Universiteti “Reading” në Britani të Madhe kanë gjetur se më shumë se një e treta e akullit në Antarktikë mund të shkatërrohet dhe të shkaktojë “sasi të paimagjinueshme” të ujit nëpër dete gjithandej botës.

Sipas shkencëtarëve, kufizimi i rritjes së temperaturës në 2 gradë celsius mund të përgjysmojë rrezikun dhe të shmangë një rritje drastike të nivelit të deteve, shkruan Sky News.

Gjetjet sugjerojnë që rritja e temperaturës globale prej 4 gradë celsius mund të rrezikojë që rreth gjysmë milionë kilometra katrorë me akull të shkrihen.

Postime të ngjashme

Britanikut i erdhi një kartolinë nga një ‘fëmijë i panjohur’, gruaja ia shkatërroi laptopin dhe televizorin – u bë vonë kur e kuptoi se për çfarë bëhej fjalë

Dafina Vidishiqi

Test psikologjik/ Ajo që shihni në fillim ju tregon se çfarë përshtypje lini tek njerëzit e tjerë

Dafina Vidishiqi

Misteri që zgjati për 25 vjet: Dy vajza shkuan në një ‘hotel të përhumbur’ dhe që atëherë nuk i ka parë askush

Dafina Vidishiqi

Është më e madhe se një fushë futbolli dhe vazhdon të rritet – një gropë në Meksikë ka “gëlltitur” një shtëpi, por edhe dy qen

Dafina Vidishiqi

Studimi: Ky është medikamenti që redukton rrezikun e vdekjes ose shtrimit në spital nga COVID-19

Dafina Vidishiqi

E kishte kërkuar gjithë jetën, babait i bie të fikët në mes të emisionit kur takon vajzën pas 38 vitesh

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...