Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Akuzat e Metës ndaj Ramës, reagon kryeministri: Ilir, ti je thjesht Komandant i LSI-së

Zhurnal Ads

Pas deklaratës së sotme të Presidentit Ilir Meta, i cili tha se kryeministri është peng, ndërsa ai vetë është Komandanti i Forcave të Armatosura dhe ushtari i parë në mbrojtjen e Kushtetutës dhe Republikës ka reaguar Edi Rama.

“Ilir ti je thjesht Komandant i LSI sepse Shqipëria nuk është në luftë dhe në kohë paqe Forcat e Armatosura nuk janë nën komandën e Presidentit të Republikës, i cili sipas Kushtetutës nuk komandon asgjë dhe askënd, po mishëron unitetin kombëtar dhe jo dasinë, sherrin, degradimin!”- shkruan Rama në Twitter.

Më herët, Meta u shpreh:

“Mbrojtja e Kushtetutës nuk është territori i askujt; është detyra e parë e presidentit të Republikës, i cili s’është vetëm komandanti i përgjithshëm i Forcave të Armatosura, por është ushtari i parë i Republikës, këtë duhet ta dijë kushdo. Ka ardhur koha që të verifikohet ndershmëria e patriotizmi i çdo politikani por mund të vijë edhe e cdo qytetari. Le ta dinë të gjithë edhe armiqtë e Shqipërisë se do e marrin përgjigjen aty ku nuk u shkon mendja. Boll i futën duart e tyre të zeza këtu, për të na bërë një vend gazi i botës. Ndërsa atij zotërisë i them përpiqu të bësh aq sa bëri Izetbegoviçi ku e morën peng. Thuaj popullit tënd që jam peng e vazhdo punën tënde, se këtë popull e këtë vend nuk e merr askush peng më nën këtë qiell e mbi këtë tokë. Tani do intensifikohen këto komunikimet pyetjet ruajini për të premten nëse nuk ka ndonjë zhvillim të ri”, u shpreh Meta.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Larg Tiranës, vendoset fati i Rudina Hajdarit pak muaj para zgjedhjeve të 25 prillit

T E

Ndërrojnë jetë dy vajza si pasojë e një aksidenti në aksin Elbasan-Tiranë, lëndohen edhe dy të tjera

admin

Rama shkon në Fier, zbulohet zona ku do të ndërtohet spitali i ri i këtij qyteti (VIDEO)

S.B.

U rikonfirmua në krye të LSI/ Kryemadhi: S’gjej dot fjalë t’ju shpreh mirënjohjen

S.B.

Tirana feston 76-vjetorin e Çlirimit, Veliaj: Po ajo minorancë e rrënuar moralisht votoi raportin e Dick Martit dhe e cilësoi UÇK-në terroriste

S.B.

Rama nxjerr pamjet e trishta nga “Shefqet Ndroqi”: Ky është realiteti brenda spitaleve Covid!

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...