Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Al-Sarraj mirëpret konsensusin për mbajtjen e zgjedhjeve më 24 dhjetor 2021

Al-Sarraj tha në një deklaratë për mediat se ai e mirëpriti caktimin e datës 24 dhjetor 2021 për zgjedhjet dhe se Komisioni i Lartë Zgjedhor i vendit do të ndajë fondet për mbajtjen e tyre.

Pa dhënë hollësi të mëtejshme rreth fondeve në fjalë, kryeministri libian i mbështeti këto zgjedhje, të cilat – sipas tij – pritet ta nxjerrin vendin nga kriza.

Marrëveshja u arrit gjatë bisedimeve të sponsorizuara nga Organizata e Kombeve të Bashkuara në Tunizi, ndërmjet përfaqësuesve të Qeverisë së Pajtimit Kombëtar (GNA) të njohur ndërkombëtarisht dhe gjeneralit puçist, Khalifa Haftar.

Sipas nënkryetares së Misionit Mbështetës së Kombeve të Bashkuara në Libi (UNSMIL), Stephanie Turco Williams, pjesëmarrësit në bisedime ranë dakord që të formojnë një këshill presidencial të ri dhe një organ ekzekutiv për të menaxhuar periudhën e tranzicionit dhe për të mbajtur zgjedhjet kombëtare.

Libia është shkatërruar nga një luftë civile që nga rrëzimi i Muammar Gaddafit në 2011.

Qeveria e re e vendit u themelua në vitin 2015 në bazë të një akordi të udhëhequr nga OKB-ja, por përpjekjet për një zgjidhje politike afatgjatë dështuan për shkak të një ofensive ushtarake nga forcat e Haftarit.

Me ndihmën e Turqisë, GNA-ja e njohur nga OKB-ja dhe e kryesuar nga Fayez al-Sarraji ka arritur fitore të rëndësishme kundër forcave të Haftarit në muajt e fundit.

Postime të ngjashme

Nuk është Covid-i dhe as një asteroid, ekspertja ngre shqetësimin: Njerëzimi po kërcënohet nga…!

T E

Partnerët e SHBA kanë frikë nga ngecja me mbetjet e IS-it në Siri

S.B.

Izrael: Gjysma e popullatës ka marrë së paku dozën e parë të vaksinës

S.B.

Blair: Bashkëpunimi rreth Covid-19 mund të ketë “shkurtuar” krizën

S.B.

Kurz kërkon nga BE-ja “pasaportë të gjelbër” për të vaksinuarit ndaj Covid

S.B.

Michel: Një BE më e fortë do të thotë një NATO më e fortë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...