Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Alarmi i “Dark Web” për tregun e zi të vaksinave anti-covid

Pikërisht në ditët kur vendet e para kanë filluar fushatat e vaksinimit kundër koronavirusit, hakerat po shfrytëzojnë situatën për të përfituar nga frika dhe shqetësimi i njerëzve dhe për të shitur në tregun e zi virtual vaksina false.

Ekspertët nga Check Point Software, një kompani që operon në sektorin e sigurisë kibernetike, në javët e fundit kanë zbuluar një rritje të dukshme në rrjetin e errët të mesazheve që vijnë nga burime të cilat pretendojnë se kanë doza të vaksinës anti-covid ose mjete të tjera për të shitur dhe padyshim me një çmim të lartë.

Dark Web është një pjesë e Internetit që nuk është e arritshme duke përdorur shfletues të zakonshëm. Zakonisht, arrihet duke përdorur programe speciale që maskojnë identitetin kompjuterik të atyre që i përdorin ato, për shembull adresën IP dhe vendin në të cilin ndodheni, duke e bërë atë të kapërcejë lidhjen midis dhjetëra serverëve të vendosur në të gjithë botën.

Tingulli i mesazheve shkon kështu: “Vaksina e koronavirusit në dispozicion për 250 dollarë”. Ose “Thuaj lamtumirë Covid-19 me hidroksiklorikinë. Blijeni tani: vaksina tashmë po mbaron”. Të gjithë shitësit kërkojnë të paguhen në bitcoin ose kriptomonedha të tjera, duke e bërë praktikisht të pamundur për të ndjekur transaksionin.

Por, përveç çmimit dhe metodave të blerjes, a mund t’u besohet këtyre barnave? Padyshim që jo! Studiuesit e Check Point kontaktuan një nga këta shitës, duke pretenduar se ishin të interesuar për një vaksinë të papërcaktuar që po ofrohej për shitje. Shitësi tha se trajtimi kërkonte 14 doza vaksinimi që të ishte efektiv, përkundër 2 dozave për vaksinat zyrtare.

Javët e fundit, e-mail të shumtë kanë qarkulluar me tema që lidhen me koronavirusin, për shembull “11 gjërat që ju absolutisht duhet të dini në lidhje me vaksinat”, të cilat kur hapën instalojnë malware në kompjuterin e përdoruesit që synojnë vjedhjen e fjalëkalimeve dhe kredencialeve të tjera. Sipas Check Point, kjo fushatë do të jetë e para në disa valë që do të përpiqen të përdorin frikën për t’i bërë njerëzit që të ulin vigjilencën e tyre mbi rregullat e sigurisë kibernetike.

Nuk mungojnë as sulmet direkte ndaj kompanive farmaceutike dhe qendrave kërkimore. Në një raport të fundit, Microsoft deklaroi se kishte vërejtur përpjekjet e hakerave rusë dhe koreano-veriorë për të vjedhur të dhëna mbi vaksinat nga kompanitë kryesore të përfshira në luftën kundër Covid-19, për muaj me radhë.

Postime të ngjashme

Reagime mbi vendimin për të hetuar krimet në territoret palestineze

T E

Tërmet i ri, edhe më i fortë në Zelandën e Re, me magnitudë prej 7,4 ballë

T E

Sulmi terrorist në Suedi, ja çfarë deklaroi policia: Agresori një 20 vjeçar nga Afganistani

S.B.

Pavarësisht vrasjeve, në Mianmar vazhdojnë protestat

S.B.

Sa % e zviceranëve kanë antitrupa

S.B.

SHBA shpreh shqetësim për gjobat ruse kundër REL-it

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...