Kosovë

Albin Kurti: Nuk do e respektoj marrëveshjen e Washingtonit kur të kthehem në detyrë

Zhurnal Ads

Nëse Vetëvendosje kthehet në qeverisje nuk do të respektojë marrëveshjen e Washingtonit të arritur në Shtëpinë e Bardhe më 4 shtator. Deklarata është bërë sot nga kreu i VV-së Albin Kurti, që e cilëson marrëveshjen ilegjitime.

Kreu i VV thekson se vetëm dialogu parimor dhe i përgatitur mirë çon në marrëveshje të drejta dhe të qëndrueshme.

Ne nuk kemi detyrime për zotimet e kryeministrit të paligjshëm të Kosovës kur të kthehemi në detyrë.  Nënshkrimi i tij poshtë teksteve jo koherente dhe jo transparente është kundër vullnetit të popullit, rendit demokratik dhe shkel kushtetutën dhe ligjet e Kosovës. Ato nuk do të ratifikohen në Parlamentin tonë.

Ndërmjetësit duhet të përmbahen nga nxitja e marrëveshjeve që shkaktojnë përçarje të mëtejshme midis Kosovës dhe Serbisë. Vetëm dialogu parimor dhe i përgatitur mirë çon në marrëveshje të drejta dhe të qëndrueshme”, ka shkruar Kurti në “Twitter”.

Postime të ngjashme

Mustafa: Me AAK-në s’kemi marrëveshje për presidentin

admin

Hoti: Nuk do të bëj pazare dhe koncesione me territorin e Kosovës

admin

Hoti: Veprat e Adem Mikullovcit nuk do të na lënë asnjëherë

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...