Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Albright: Është tragjedi që Bullgaria për shkaqe të brendshme e bllokon Maqedoninë e Veriut

Uashington, 9 dhjetor, zhurnal.mk – Ish sekretarja amerikane e shtetit Madeleine Albright sot ka theksuar se është tragjedi e plotë ajo që pas një kohe të gjatë e shpenzuar në zgjidhjen e çështjes se emrit me grekët, bullgarët, për shkaqe të brendshme, kanë vendosur kërkesa të tilla për Maqedoninë e Veriut dhe prandaj duhet të shtrohet pyetja se si Bullgaria i përmbush detyrimet e saja ndaj BE-së.

Në dëgjimin e sotëm para Komitetit për punë të jashtme pranë Dhomës përfaqësuese të Kongresit amerikan, Ollbrajt është përgjigjur në pyetje nga kongresmenë për politikën amerikane të Ballkanit.

Në pyetjen e kongresmenit Gregori Miks, demokrat nga Nju Jorku, se si administrata e re e Xho Bajdenit dhe Kamalla Harisit duhet të punojë me Brukselin për vendet aspirante në BE që mos mbeten në dhomën e pritjes për shkak të fqinjëve të tyre, ndërsa me faktin e bllokadës që Bullgaria e vendos për Maqedoninë e Veriut për shkak të çështjeve për kombin dhe gjuhën, ajo tha se administrata e re duhet të punojë në atë çështje.

“Fakti që grekët arritën të vijnë në marrëveshje, ndërsa në këtë është shpenzuar aq shumë kohë dhe është punuar aq shumë, ‘mendoj se është tragjedi, edhe atë e plotë, ajo që bullgarët për shkaqe të brendshme e theksojnë tani këtë’”, ka deklaruar Albright.

Ai ka shtuar se duhet të shtrohet pyetja se si Bullgaria i përmbush detyrimet e saja ndaj BE-së.

“Mendoj se ajo është çështje shumë e rëndësishme që i nënvizon përpjekjet tona në Ballkan, ajo është se ekziston bashkëpunim në plan ekonomik dhe politik”, ka deklaruar Madeleine Albright.

Albright me origjinë është nga Çekia dhe është gruaja e parë në historinë e SHBA-së e cila ka shërbyer si sekretare e shtetit. Në këtë pozicion ajo ka qenë nga viti 1997 deri në 2001, në administratën e Bill Klintonit dhe gjatë konfliktit të Kosovës dhe bombardimeve në ish Republikën Federale të Jugosllavisë nga ana e NATO-s dhe SHBA.

Postime të ngjashme

Kuvendi debaton për strategjinë kombëtare për parandalimin e korrupsionit

B L

“Situata është serioze, rritet presioni mbi kovid-qendrat”

B L

Arjanit Hoxha me fakte demanton portalet ndaj akuzave për shpenzimet e tij (dokument)

R Zh

Frika nga arratisja, Mijallkovit i shqiptohet masa e paraburgimit për lëndën Thesari

B L

Programi i ri arsimor “Erasmus + (2021-2027)” me buxhet të dyfishuar

B L

Kërkohet paraburgim për Sasho Mijallkovin

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...