Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Albulena Haxhiu: “Abuzuesit e dhunuesit nuk kanë vend në shoqërinë tonë, aq më pak në institucione”

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka reaguar pasi Inspektorati Policor, ka arrestuar sot një zyrtar policor në Gjilan, nën dyshimin se ka keqpërdorur seksualisht një femër të mitur.

Haxhiu në reagimin e saj ka shkruar se polici do të duhej të ishte referencë për sjelljet e secilit qytetar dhe jo vet i përfshirë në dhunime siç ka dyshime për dhunimin e një vajze të mitur, transmeton Zeri.info.

Ajo ka kërkuar nga organet kompentente të merren masat e duhura në lidhje me këtë rast.

“Policia e Kosovës, përveç mbrojtëse e lirive dhe të drejtave të garantuara, janë edhe shembull i tyre. Zyrtari i Policisë është mbrojtës i të cenuarve dhe jo akter i krimit e dhunimit. Ai do të duhej të ishte referencë për sjelljet e secilit qytetar dhe jo vet i përfshirë në dhunime siç ka dyshime për dhunimin e një vajze të mitur nga zyrtari policor. Organet kompetente menjëherë duhet të ndërmarrin hapat e nevojshëm dhe nëse këto dyshime vërtetohen, persona të tillë jo vetëm të largohen nga uniforma, por të marrin edhe dënimin e merituar”, ka shkruar Haxhiu.

Haxhiu me tej shkruar se Kosova duhet të jetë vend i respektimit të lirive dhe drejtave të njeriut ku krimi e dhunimi nuk do të gjejnë vend, ku këto fenomene negative jo vetëm të ndëshkohen por as edhe të stimulohen.

“Askush nën petkun e zyrtarit nuk guxon të ndihet autonom karshi ligjit. Abuzuesit e dhunuesit nuk kanë vend në shoqërinë tonë, aq më pak në institucione”, ka shkruar ajo.

Postime të ngjashme

Përfaqësuesi i Bashkimti Evropian në Kosovë: Qeveria duhet të tregojë kujdes në procesin e vettingut në drejtësi

N E

Kosova me masa të reja kundër Kovid-19

N E

Kosova do ta padisë Serbinë për gjenocid

N E

Albin Kurti takon Kryetarin e Bashkisë së Athinës

N E

Kroacia i quan spekulime histerike deklaratat e Serbisë për bazën ushtarake në Kosovë

N E

Digjet një pjesë e spitalit të Vushtrrisë

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...