Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Aleatët i vendosin afate Bashës: Brenda 10 janarit vendos për koalicionin ose dalim me listat tona

Në muajt e fundit të 2020 partitë e vogla opozitare ishin në pritje të marrëveshjes parazgjedhore me Partinë Demokratike, por zgjatja e negociatave ka lodhur aleatet. Fatmir Mediu beson se koalicioni me optimal është me Partine Demokratike, por kjo bindje duket se është lëkundur nga mos konkretizimi i formulës se koalicionit parazgjedhor.

“Unë mendoj se çdo vonesë është në dëm të shqiptarëve dhe në dëm të opozitës sepse kam thënë që duhet një bashkim në çdo qendër votimi. Partia Republikane nuk do të pres pafund. Partia Republikane është në fushatë elektorale, ka përcaktuar kandidatet”- shprehet Mediu.

Më i sosuri në durim është Agron Duka. Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste vendos afate publikisht se deri kur do ta presë Lulzim Bashën. “Ose të dalim me listë të përbashkët me opozitën e bashkuar ose të shkojmë me variantin B. Nëse ne nuk arrijmë të negociojmë dhe të kemi një listë të përbashkët, unë brenda datës 10 janar, mbajeni mend, brenda datës 10 janar nëse nuk bëhet kjo, do të dalë me listat e partisë Agrare Ambientaliste”- thotë Duka.

Forca e dytë e opozitës, Lëvizja Socialiste per Integrim duket më pak e shqetësuara. Ajo ka gati listën e saj të kandidatëve të cilën do ta bëj publike në ditët e para të vitit të ri.

“Nuk besoj se do të dali një muaj përpara zgjedhjeve. Besoj javët e para të janarit do ta gjej me motorët ndezur. Tani me ne jemi praktikisht në fushatë elektorale”- Braimllari.

Premtimi i Lulzim Bashës në vitin që lamë pas ishte se nuk do priste momentin e fundit për të nxjerrë kandidatët e tij. Për këtë ai inicioi edhe
një garë brenda partisë, e cila u shoqërua me përjashtime dhe kontestime, kandidatët zyrtar duhet të presin edhe pak kohë pasi me parë kryedemokrati si do grupohet opozita para zgjedhjeve, sa vende do japë aleatëve në listë dhe sa do rezervojë për demokratët, të cilët kaluan filtrin e partisë.

Postime të ngjashme

I ati nuk e di që ka humbur të birin, mjekja tregon fjalët e fundit të 17-vjeçarit: O teta më falni…

T E

Paloka: Na rezulton se LSI në një krah dhe PD në një krah do të maksimalizojë votën

T E

Arrihet marrëveshja! Bindet më në fund Nard Ndoka, ja në cilin qark do të kandidojë pas përplasjeve me Bashën

T E

Spitali i mori zemrën të riut shqiptar pas vdekjes/ Gjonaj bisedë me homologun spanjoll: Shikoni me prioritet letërporosinë e prokurorisë

S.B.

Presidenti Meta kthen ligjin, që zgjat afatin e koncesionit të aeroportit të Rinasit: Antikushtetues!

S.B.

Marrëveshja e Bashës me aleatët / Detaje nga dokumenti i dorëzimit në KQZ

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...