Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Ali Ahmeti po humb mbështetjen e krahut ushtarak në BDI!

Shkup, 21 tetor, Zhurnal.mk – Hendeku në BDI po thellohet. Për herë të parë, lideri i BDI-së Ali Ahmeti nuk mori pjesë në akademinë përkujtimore me rastin e përkujtimit të komandantit të UÇK-së Isa Lika – Iliri. Burime në parti tregojnë se prania tradicionale dhe fjalimi nga Ahmeti në këtë ditë tek kompleksi përkujtimor i UÇK-së afër Arabati Baba në Tetovë u ndalua nga kushëriri i Isa Likës, Hazbi Lika shkruan Sloboden Pecat transmeton Zhurnal.mk

Burimet tona theksojnë se krahu ushtarak i partisë i udhëhequr nga Hazbi Lika për herë të parë në 13 vjet nuk e lejoi Ahmeti të merrte pjesë në përkujtimore.

Partia thotë se një gjë e tillë pritej, sepse nuk ishte sekret se marrëdhëniet midis Ahmetit dhe krahut ushtarak të udhëhequr nga Hazbi Lika janë të acaruara për shkak të bashkëpunimit të ngushtë të tij të parë me Artan Grubi dhe Bujar Osmani.

Përçarja në BDI filloi me shkarkimin e Hazbi Likës nga posti i zëvendës kryeministrit dhe shfuqizimin e sekretariatit për Marrëveshjen Kornizë.

Në akademinë përkujtimore ishin të pranishëm Hazbi Lika, Rafiz Aliti, Fazli Veliu, të cilët iu drejtuan të pranishmëve. Veliu, si një nga ish-shefat e UÇK-së, tha se Iliri kishin rënë për atdhe.

“Ky atdhe u përket të gjithë shqiptarëve, të cilët pritet që një ditë të bëhen një dhe i pandashëm,” tha Veliu.

Postime të ngjashme

Rinkeviçs pas takimit me Dimitrovin: Shpresoj se Maqedonia e Veriut do të jetë anëtarja e 28-të e BE-së

R Zh

Kuvendi e përfundoi debatin për Projektligjin një pjesë e Malit Sharr të shpallet Park nacional

R Zh

Gjykata Civile dhe Penale Shkup do të përforcohen me nga tre gjyqtarë, vendosi Këshilli Gjyqësor

R Zh

Gjermania kategorikisht kundër ndryshimit të kufijve në Ballkanin perëndimor

Z H

39 viktima dhe 603 raste të reja me Covid në Maqedoni

Z H

Universiteti i Tetovës së bashku me Ambasadën e SHBA-ve në vendin tonë dhe Këndin Amerikan në Tetovë shënuan Ditën e Planetit Tokë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...