Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Ali Ahmeti priti në takim kryeministrin Hoti

Shkup, 23 tetor, Zhurnal.mk – Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim z.Ali Ahmeti sot nëKuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut realizoi takim mekryeministrin e Republikës së Kosovës z.Avdullah Hoti i cili po qëndronpër vizitë zyrtare në vend.

z.Ahmeti gjatë këtij takimi me z.Hoti ka thënë se Maqedonia e Veriut dheKosova kanë marrëdhënie të shkëlqyer ndër-fqinjësore dhe se kështu do tëmbeten gjithmonë.Ahmeti dhe Hotit kanë bashkëbiseduar edhe për zgjerimin e bashkëpunimitmes dy vendeve tona në funksion të paqes, ekonomisë, stabilitetit dhemirëqenies në rajon.

Lideri i BDI-së z.Ahmeti ka uruar z.Hoti për marrëveshjen e Uashingtonite cila hap rrugën e njohjes reciproke si dhe integrimit në NATO dhe nëBashkimin Evropian pasi që kjo është rruga e vetme që garanton një jetëmë të mirë për të gjithë qytetarët e Ballkanit.Kryetari i BDI-së,

z.Ali Ahmeti gjatë takimit me kryeministrin eRepublikës së Kosovës z.Hoti diskutuan edhe mbi arritjet e Maqedonisë sëVeriut duke përmendur këtu marrëveshjen me Athinën dhe Sofjen si dheorientimin e vendit drejt Bashkimit Evropian.

Ahmeti ka porositur Hotin që kompromiset e arritura të Maqedonisë sëVeriut me Greqinë dhe Bullgarinë të jenë një pikë referimi për dialogunKosovë-Serbi pasi që vetëm përmes marrëveshjeve shtetet tona mund tëecin përpara.

Në fund të takimit lideri i BDI-së Ahmeti theksoi se Maqedonia e Veriutdo të përkrahë Republikën e Kosovës në zbatimin e reformave të nevojshmedhe të rëndësishme me qëllim mbisundimin e së drejtës dhe funksionimin emirëfilltë të institucioneve të Kosovës e me këtë rast integrimineuro-atlantik.

Postime të ngjashme

Shekerinska dhe Osmani në video mbledhje me kolegët e NATO-s

N E

Editorial / Ndërkëmbëzat mes partive shqiptare në kuvend, po i vuajnë qytetarët!

R Zh

Pakoja e 5-të ekonomike përfundimisht kaloi në Komisionin e Financave dhe Buxhetit

R Zh

Regjistrohen 949 raste të reja me Kovid-19, janë shëruar 737, kanë vdekur 33 persona

R Zh

Pendarovski: Vaksinimi të zhvillohet në vazhdimësi deri në imunizim e plotë të popullatës

R Zh

Velkovski: Ka premtime nga VMRO-DPMNE-ja për zhbllokim edhe të ligjeve tjera

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...