Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Aloe vera njihet ndryshe si bima e përjetësisë, e para në listën e bimëve mrekullibërëse

Aloe Vera është shumë e lehtë të rritet vetë, por shumë pak njerëz e kanë një lule të tillë. Për xhelin e Aloe Verës, më shumë se 200 punime shkencore në mbarë botën kërkimore kanë dalë në përfundimin se kjo bimë vërtet bën mrekulli.

Është e njohur për aftësitë e saj shëruese, hidratuese dhe zbutjen e lëkurës sepse përmban më shumë se 200 përbërës biologjikisht aktivë, natyralë, përfshirë polisaçaridet, vitaminat, enzimat, aminoacidet dhe minerale.

Disa nga efektet e kësaj bime:

Shëron djegiet

Shëron plagët

Zbut aknet

Zbut skuqjen dhe problemet e tjera të lëkurës

Mund të përdoret si ilaç anti-kruajtje

Redukton rrudhat

Ju ndihmon për të pasur flokë të shëndetshëm, dhe për parandalimin e rënies së tyre

Hidraton lëkurën.

Postime të ngjashme

Lum si mamatë që lindin në gusht, 7 arsyet fëmijët e tyre i duan dhe i lakmojnë të gjithë

D V

“Guida” si të bëhesh një mjeshtre e flirtimit

D V

Prindër, ndëshkoni veprimin dhe jo fëmijën!

D V

Zgjidhni një imazh dhe zbuloni mesazhin emocionues që ka për ju

D V

Jo 1 por 4 libra; Harry do të publikojë të dytin vetëm pasi mbretëresha të vdesë, për këtë arsye

D V

Zgjidhni një rreth dhe zbuloni se sa optimist jeni

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...