Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Amazon blen 11 aeroplanë Boeing 767

Amazon Air po zgjeron flotën e saj në pothuajse 100 aeroplanë.

Amazon ka rritur flotën e saj të avionëve ngarkues për shkak të kërkesës në rritje për shpërndarjen e shpejtë.

Grupi i multi-miliarderit të teknologjisë Jeff Bezos njoftoi në një deklaratë të martën blerjen e njëmbëdhjetë avionëve Boeing 767-300, transmeton Telegrafi.

Amazon po merr avionët nga linjat ajrore Delta dhe Westjet, por nuk kishte informacion mbi çmimin.

Aeroplanët e pasagjerëve tani janë duke u shndërruar në aeroplanë mallrash dhe duhet të përdoren për Amazon nga viti 2022. Gjiganti i internetit në SHBA është në një kurs zgjerimi të shpejtë me divizionin e tij të mallrave ajror Amazon Air, i cili duhet të përshpejtojë dërgesat dhe ta bëjë grupin më të pavarur.

Sipas kompanisë, më shumë se 27 milionë litra karburant të qëndrueshëm të aviacionit u blenë për këtë qëllim gjatë verës.

Vetëm në qershor që Amazon njoftoi se do të merrte me qira dymbëdhjetë makina të tjera për shkak të bumit të transportit në krizën e coronavirusit dhe do të zgjeronte flotën në mbi 80 aeroplanë.

Në nëntor, Amazon hapi qendrën e saj të parë rajonale të transportit ajror në Evropë në aeroportin Leipzig-Halle.

Postime të ngjashme

Facebook-u premton 1 miliard dollarë investime për gazetarinë

S.B.

Është sikur të jesh atje: Sony po punon në një pajisje të re

S.B.

Të burgosurit në Arizona duhet të qëndrojnë në burg më gjatë për shkak të defekteve në softuer

S.B.

Elon Musk ndryshon foton e profilit në Twitter dhe ka ngjallur një debat të madh në internet

S.B.

Catherine Chen nga Huawei: Besoni në fuqinë e teknologjisë

S.B.

Testohet paneli solar që mbledh energji në hapësirë për të dërguar në Tokë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...