Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Amazon vjen me një pajisje dhe aplikacion që llogarit yndyrën e trupit bazuar në selfie

Shitësi me pakicë në internet konkurron me Apple dhe Fitbit.

Si kompanitë e tjera të teknologjisë, Amazon dëshiron të përfshihet në fushën e palestrës dhe shëndetit.

Amazon njoftoi të enjten programin e ri të anëtarësimit “Halo” dhe një orë për palestër.

Ora, e cila thuhet se kushton 100 dollarë së bashku me një anëtarësim gjashtëmujor, mat parametra të ndryshëm si pulsi, temperatura e lëkurës, aktivitetet dhe ritmi i gjumit, transmeton Telegrafi.

Yndyra e trupit dhe modeli 3D

Amazon vendos një fokus të fortë në peshën e trupit të përdoruesve të tij, që është parametri më i rëndësishëm për të qëndruar të shëndetshëm.

Për të llogaritur dhjamin e trupit të një personi, përdoret një metodë e mahnitshme.

Shitësi me pakicë në internet dëshiron të jetë në gjendje të llogarisë se sa e lartë është përqindja e yndyrës dhe që bazohet në selfie dhe fotot e telefonit celular të trupit të tyre.

Një model 3D i trupit është krijuar më pas nga pamjet, të cilat analizohen duke përdorur inteligjencën artificiale.

Algoritmi duhet të jetë në gjendje të dallojë pjesët e trupit nga sfondi dhe në fund të identifikojë fushat me probleme.

Postime të ngjashme

Instagrami kërkon falje për një gabim në ‘hashtag’

S.B.

Telefoni inteligjent i ri mund të ndryshojë formën dhe të kthehet në një tabletë

S.B.

Sony ka prezantuar Xperia 1 III me lente telefoto të ndryshueshme

S.B.

HMD Global prezanton gjashtë telefona të rinj Nokia

S.B.

Dalin pamjet e iPhone 13 nga të gjitha anët, në 3D

S.B.

Thyhet rekordi i ndjekësve në “Twitch”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...