Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Amazon zbulon modelin për ndërtesën e zyrave të saj ‘Helix’ – ajo duket mahnitëse

Amazon të martën zbuloi pamjen e fundit për selinë e saj të dytë në veri të Virxhinias.

Karakteristika e spikatur e propozimit të dizajnit për HQ2 përfshin një strukturë unike, të quajtur “Helix”. Amazon e përshkroi kullën e zyrës 350 metra të gjatë si një “pyll vertikal spiral” që përmban rrugica në natyrë me pemë dhe bimë që përdridhen deri në majë të ndërtesës, transmeton Telegrafi.

Forma e ndërtesës ka për qëllim të ngjajë me një spirale të dyfishtë dhe prek “lidhjen e lindur të njerëzimit me natyrën”, sipas firmës së arkitekturës NBBJ, e cila po harton strukturën.

Helix do të shërbejë si një hapësirë ​​alternative pune për punonjësit e Amazon, por gjithashtu do të jetë e hapur për publikun në disa fundjavë çdo muaj, e ngjashme me “Spheres”, pjesa qendrore e frymëzuar nga natyra e selisë së Amazon në Seattle.

Helix, e kombinuar me tre ndërtesa të tjera zyrash në vend, të quajtura PenPlace, do të krijonte afërsisht 2.8 milion metra katror hapësirë ​​për zyre.

Përveç hapësirës për zyre, Amazon ka lënë mënjanë më shumë se 2.5 hektarë hapësira të hapura që janë të arritshme për publikun. Aty është një amfiteatër i projektuar për koncerte në natyrë, tregje të fermerëve dhe aktivitete të tjera, si dhe hapësirë ​​të gjelbër publike.

Amazon tha se faqja do të përfshijë gjithashtu pavijone dhe restorante me pakicë, përveç hapësirave të tjera të komunitetit, të tilla si një qendër për kujdesin për fëmijët.

Vitin e kaluar, Amazon filloi ndërtimin e dy kullave shtesë zyra me 22 kate në një zhvillim të njohur si Parku Metropolitan, i cili ndodhet në jug të PenPlace.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një rreth dhe zbuloni se sa optimist jeni

D V

Testi që ju tregon çfarë objektivash ju udhëheqin në jetë

D V

Pas fotos së ëmbël të ditëlindjes së George fshihet pikëllimi i Kate Middleton

D V

Shikoni mirë dhe zbuloni nëse keni një çrregullim të rrezikshëm!

D V

Fotot e dasmës; Mbesa e Dianës martohet me milionerin 62-vjeçar

D V

Zbulohen për herë të parë sekretet e bërthamës së Marsit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...