Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Amazona e Brazilit: Shpyllëzimi ‘rritet në nivelin më të lartë në 12 vitet e fundit’

Shpyllëzimi i pyjeve të Amazonës në Brazil është rritur në nivelin më të lartë që nga viti 2008, raporton agjencia hapësinore e vendit (Inpe).

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, një total prej 11,088 km katrorë pyjesh u shkatërruan nga gushti 2019 deri në korrik 2020.

Dhe kjo vlerësohet si një rritje prej 9.5% nga viti i kaluar.

Ndryshe, Amazona është një “depo” jetike e karbonit që ngadalëson ritmin e ngrohjes globale.

Sipas CNN, shkencëtarët thonë se ajo ka pësuar humbje me një ritëm të përshpejtuar që kur Jair Bolsonaro mori detyrën në janar të vitit 2019.

Presidenti brazilian ka inkurajuar aktivitetet e bujqësisë dhe minierave në pyjet më të mëdha në botë.

Ndryshe, Amazona njihet si “shtëpia” e rreth tre milionë specieve të bimëve dhe kafshëve, dhe një milion njerëzve autoktonë.

Postime të ngjashme

65 palesinezë dhe gjashtë izraelitë të vdekur nga konflikti katër ditorë në Gaza

N E

Në 24 orët e fundit Meksika ka regjistruar 267 viktima nga Kovid-19

N E

Spanja pret rreth 45 milionë turistë të huaj këtë vit

N E

Lehtësohen masat kufizuese, Greqi do të lejohen dasmat dhe pagëzimet, por me disa rregulla specifike

N E

Këshilli i Sigurimit i OKB-së zhvilloi takimin urgjent për situatën në Jerusalem

N E

Bullgaria me qeveri tranzitore deri në zgjedhjet e parakohshme në korrik

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...