Ambasada amerikane në Prishtinë mirëpret marrëveshjen për targat

Ushtruesi i detyrës së ambasadorit të SHBA-ve në Kosovë, Nicholas J. Giacobbe e ka quajtur lajm të mirë marrëveshjen Kosovë-Serbi për çështjen e targave.

 

Giacobbe në një postim në Twitter shkruan se kjo është një shembull se si riangazhimi në dialog mund të ketë përfitime reale dhe të qëndrueshme për kosovarët dhe serbët.

“Lajm i mirë nga Brukseli – një shembull se si riangazhimi në dialog mund të ketë përfitime reale dhe të qëndrueshme për kosovarët dhe serbët. Falënderim Miroslav Lajçakut për ndërmjetësimin dhe partnerët kosovarë dhe serbë për dëshirën dhe gatishmërinë e tyre për të negociuar”, shkruan Giacobbe.

Ndryshe, i dërguar i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ka konfirmuar se është arritur një marrëveshje për targa mes Kosovës dhe Serbisë.

Lajçak në një postim në Twitter shkruan se pas dy ditëve të negociatave intensive është arritur një marrëveshje për deeskalim të situatës, ndërsa ka falënderuar Bislimin dhe përfaqësuesin e Serbisë për gatishmërinë për të negociuar. 

Related posts

Murati: U keqpërdorën 43 milionë euro në shpronësime – Qeveria Haradinaj rriti për 12 milionë euro vlerën për rrugën Prishtinë-Pejë

D V

Përplasje pozitë-opozitë për procesin e emërimit të ambasadorëve

D V

I jepet lamtumira e fundit edhe Leonora Gjotaj Komlmekshaj që humbi jetë në aksidentin tragjik në Kroaci

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More