Kosovë

Ambasada amerikane për nënshkrimin e marrëveshjes në Prishtinë: Përmes projekteve të përbashkëta do të hapen mijëra vende pune për të rinjtë

Zhurnal Ads

Të hënën është nënshkruar marrëveshja në mes të kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe kryeshefit ekzekutiv i Korporatës Financiare Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (DFC), Adam Boehler.

I pranishëm në ceremoninë e nënshkrimit ishte edhe i dërguari i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell.

Këtë marrëveshje e ka përshëndetur edhe Ambasada amerikane në Prishtinë, duke thënë se përmes projekteve të përbashkëta do të hapen mijëra vend pune për të rinjtë, përcjell Telegrafi.

Sipas tyre, vizita e ditës së djeshme, të 14 anëtarëve nga gjashtë agjenci zhvillimore amerikane, është e jashtëzakonshme.

“Vizita e djeshme ishte vërtet e jashtëzakonshme. 14 anëtarë që përfaqësojnë gjashtë agjenci të USG vizituan Prishtinën për të nënvizuar angazhimin e Shteteve të Bashkuara ndaj Kosovës, popullit të saj dhe ndaj marrëveshjes historike për normalizim ekonomik e udhëhequr nga Shtëpia e Bardhë midis Kosovës dhe Serbisë. Lidhjet më të forta – përmes projekteve të përbashkëta të infrastrukturore, diversifikimit të energjisë, turizmit dhe bashkëpunimit të sektorit privat – do t’i nxis investimet dhe do të hap mijëra vende të punës për të rinjtë. Gjatë javëve dhe muajve të ardhshëm, ne shpresojmë të punojmë me partnerët tanë në Qeverinë e Kosovës dhe sektorin privat për të zbatuar plotësisht angazhimet e bëra në marrëveshjen e Washingtonit”, njofton ambasada.

Ndryshe, delegacion i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, po udhëhiqet nga kryeshefi ekzekutiv i Korporatës Financiare Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar, Adam Boehler, i dërguari special i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, përfaqësues të USAID, kryetari i Bankës së Eksport-Importit të Shteteve të Bashkuara (EXIM), si dhe zyrtarë të tjerë të lartë të qeverisë nga Departamentet e Energjisë dhe Tregtisë në SHBA. /Telegrafi/

Postime të ngjashme

Vetëvendosje kërkon nga presidenti Thaçi ta ftojë PDK-në për ta votuar rrëzimin e Qeverisë Hoti

admin

Pas 418 rasteve të reja me coronavirus, IKSHPK apel qytetarëve: Mos lejoni mbylljen e të gjithëve për pakujdesinë e disave

S.B.

Ambasadori italian kujton viktimat që humbën jetën nga rrëzimi i aeroplanit në Sllakovc në vitin 1999

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...