Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Ambasada amerikane publikon një pjesë të letrës së Reeker drejtuar Zaev në Twitter

Zhurnal Ads

Shkup, 29 nëntor – Ambasada amerikane në vend sot shkroi në Twitter në lidhje me letrën që Ndihmës Sekretarit të Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Philip Reeker dërguar kryeministrit Zoran Zaev.

Në letër, Riker përsëriti mbështetjen e SH.B.A.-së për proceset e integrimit evropian në Maqedoninë Veriore dhe inkurajoi Shkupin dhe anëtarët e BE për të gjetur zgjidhje për çështje bilaterale jashtë proceseve të integrimit evropian.

“Ne ju inkurajojmë ju dhe vendet e BE të kërkoni një zgjidhje për çështjet bilaterale jashtë integrimit të Maqedonisë Veriore në BE,” shkruan kështu ambasada e SHBA në llogarinë e saj në Twitter, pjesë e letrës së Reeker.

Ndër të tjera, ai inkurajoi Maqedoninë e Veriut të bëj përparim në aspiratat e saj për në BE, integrimin duke hapur dhe mbyllur kapitujt e negociatave, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara ishin optimistë se konferenca e parë ndërqeveritare me Republikën e Maqedonisë Veriore gjatë presidencës gjermane të BE do të mbahej së shpejti.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Zjarr në një shtëpi në Haraçinë

admin

Analistët: Emërimi i Grubit në 4 poste, Ahmeti po shkelë mbi ish-luftëtarët e UÇK-së!

R ZH

Takim Dimitrov – Rot: Maqedonia e Veriut mbetet prioritet për presidencën gjermane

Z H

Frigoriferët e parë të vaksinës anticovid mbërrijnë në Selanik, Greqia do të ndihmojë dhe vendin tonë

T E

Zaev: Ky do të jetë vit i rimëkëmbjes ekonomike

T E

Për shkak të rënies së drunjëve komunikacioni në rrugën Gostivar-Strazh po zhvillohet me ndërprerje

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...