Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Ambasada e SHBA-së: FSK së bashku me ushtrinë amerikane në misionet paqeruajtëse, Kosova e gatshme të merr përgjegjësi për sigurinë në botë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka reaguar sot pas votimit në Kuvendin e Kosovës që mundëson dërgimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në misionet paqeruajtëse në botë me ushtrinë amerikane.

Ambasada amerikane thekson se kjo demonstron që Kosova është e gatshme të merr përgjegjësi për paqen dhe sigurinë në botë.

“Votimi unanim i Kuvendit të Kosovës mundëson që Forca e Sigurisë së Kosovës në partneritet me ushtrinë amerikane të merr pjesë në misionet e ardhme ndërkombëtare të paqes, duke demonstruar që Kosova është e gatshme të merr përgjegjësi për paqen dhe sigurinë në botë”.

Ndryshe, të martën mbrëma deputetët e Kuvendit të Kosovës me 92 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, kanë miratuar Propozim-Vendimin e Qeverisë për dërgimin e Kontingjentit të Forcës së Sigurisë së Kosovës jashtë vendit.

Të gjitha grupet parlamentare fillimisht u shprehen pro këtij vendimi, teksa kërkuan nga Qeveria e Kosovës që të rrisë buxhetin dhe përkrahjen për FSK-në.

Postime të ngjashme

Elezi: Ende nuk dihet kur fillon procesi i numërimit të votave me kusht

T E

KQZ nis numërimin e votave me kusht

T E

Bajatoviq: Elita e SHBA-së ka nevojë të prodhojë probleme, por s’është lehtë të shantazhohet Serbia

T E

Sulmi kibernetik në Ministrinë e Financave, Policia jep detaje

T E

Agani: Qeveria do të formohet në fund të marsit

T E

Vidhet vetura afër Drenasit, hajnat u futën në garazhdë dhe e morën “Pasatin”

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...