Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Ambasadorët e propozuar do t’i prezantojnë platformat para Komisionit për çështje të jashtme

Shkup, 14 tetor, zhurnal.mk – Komisioni parlamentar për çështje të jashtme sot do të mbanë seancë në të cilën anëtarët duhet ti dëgjojnë platformat e 12 ambasadorëve të propozuar, transmeton Zhurnal.

Përfaqësues i përhershëm në Këshillin e Evropës në Strazbur do të jetë Svetllana Geleva. Për ambasadorë në Athinë është propozuar Lidija Boshkovska, në Tiranë Danço Markovski, në Nur Sulltan (Kazakistan) Sali Limani, në Prishtinë Shpresa Jusufi. Ambasador i ri i Maqedonisë së Veriut në Vatikan do të jetë Marija Efremova, në Çeki Sashko Todorovski, në Japoni Goran Cekov, në Serbi Vasko Grkov, në Australi Biljana Stefanovska Sekovska, në Holandë Betei Jaçeva dhe në Estoni Dragan Jordanov.

Javën e kaluar në seancë të komisionit për çështje të jashtme platformën e sqaroi Dane Taleski, i cili është ambasador i ri që do ta përfaqëson vendin në misionin e NATO-s në Bruksel. Taleski para anëtarëve të komisionit tha se me kualitet dhe sens diplomatik do ta arsyeton antarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO.

Postime të ngjashme

Arian Hakiki u zgjodh kryetar i Alternativës në degën e Tearcës

R Zh

Rexhepi: Gazifikimi i amvisërive në pjesën më të madhe të komunave do bëhet realitet në fillim të vitit të ardhshëm

R Zh

Ali Ahmeti: Diaspora, pjesë e pandarë e jona

R Zh

Ademi: ASH-AA manipulojnë me numrin e qytetarëve që nuk kanë nënshtetës

R Zh

Makraduli: Dokumentet personale do t’ju vijnë në adresë shtëpie

T E

Selami: Qytetarët të jenë të qetë, të gjithë do të regjistrohen

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...