Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Ambasadori gjerman: Është rast unik të mos votohet pesë herë projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shprehur, ka thënë se është rast unik që deputetët e Kuvendit të Kosovës të mos e votojnë pesë herë projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike.

Ai ka thënë se nuk e di nëse ka edhe një rast tjetër në Evropë ku ka ndodhur e njëjta gjë sa i përket një projektligji të kësaj natyre, duke e quajtur “rast unik”.

Ai ka hënë se kërkohet urgjentisht nga deputetët fryma e kompromisit.

“Lufta kundër efekteve negative ekonomike nga pandemia është përgjegjësi e përbashkët dhe kërkon përpjekje të përbashkët. Në këtë aspekt është mjaft dëshpëruese dhe sipas dijenisë time rast unik në Evropë të shohësh për të pestën herë që në Kuvendin e Kosovës nuk ka marrëveshje për projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Tani çfarë kërkohet urgjentisht nga të gjitha palët është fryma e kompromisit. Qytetarët e Kosovës kanë të drejtë t’presin atë”, ka shkruar ambasadori gjerman”, ka shkruar ai në Twitter.

Rimëkëmbja Ekonomike nuk është votuar ende në Kuvendin e Kosovës, deputetët e opozitës po kërkojnë disa plotësime në atë projektligj.

Postime të ngjashme

Fundjava në Kosovë me rrebeshe shiu, java e ardhshme me valë të nxehtit afrikan

Dafina Vidishiqi

Gjykimi ndaj Salih Mustafës në Hagë fillon më 15 shtator

Dafina Vidishiqi

Vasfije Krasniqi kërkon solidarizim për ta kundërshtuar dhunën seksuale në luftë

Dafina Vidishiqi

Asociacioni, a mund t’i tensionojë raportet Kosovë – SHBA?

Dafina Vidishiqi

Osmani e Erdogan bisedojnë për thellimin e bashkëpunimit mes Kosovës e Turqisë

Dafina Vidishiqi

Oda e Infermierëve kërkon nga MSh të shqyrtoj vendimin për angazhimin e mbi 300 infermierëve

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...