Kosovë

Ambasadori italian kujton viktimat që humbën jetën nga rrëzimi i aeroplanit në Sllakovc në vitin 1999

Zhurnal Ads

Ambasadori i Italisë në Kosovë, Nicola Orlando, bashkë me KFOR-in italianë dhe me Policinë italiane, gjatë ditës së sotme kanë shkuar në Sllakovc të Mitrovicës për të kujtuar viktimat që kanë ndërruar jetë si pasojë e një aeroplani që ishte rrëzuar në atë pjesë më 12 nëntor të vitit 1999.

Këtë e bën të ditur nga Ambasada e Italisë me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, në të cilin thuhet se 24 burra dhe gra, gjysma prej tyre italianë, vdiqën në përplasjen e Fluturimit 3275 afër Mitrovicës.

“Shumica prej tyre punonin për UNMIK-un, Programin Botëror të Ushqimit dhe OJQ-të ndërkombëtare, për të ndihmuar njerëzit e #Kosovës që të rimëkëmbeshin nga lufta”.

“Sot, ne i nderuam ata dhe vlerat e përjetshme të solidaritetit që ata përfaqësonin”, shkruhet në njoftimin e Ambasadës.

Postime të ngjashme

Hoti para FSK-së: UÇK ka bërë luftë të drejtë për liri

S.B.

Ahmeti kundër mbylljes së Prishtinës, pa ndihmë për ekonominë

S.B.

Ganimete Musliu, Hykmete Bajramit: Ajo dështoi edhe në MTI, e po ashtu dështoi edhe në MASHT

D XH
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...