Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Ambasadori izraelit në Tiranë: Së shpejti do ta hapim ambasadën në Prishtinë

Zhurnal Ads

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka deklaruar se Izraeli do të marrë vendim për njohjen e shtetit të Kosovës.

“Duhet të ndodhë në javët e ardhshme. Do të jetë afër. Ky është opinioni im. Por, ende nuk ka një datë”, ka thënë ai, në një intervistë për televizionin Vizion Plus.

Diplomati izraelit ka thënë se vendi i tij do ta hapë ambasadën në Prishtinë pak kohë pas njphjes formale, sapo të përfundojnë procedurat në Ministrinë e Jashtme.

Ambasadori Gendler e ka vlerësuar të rëndësishëm zotimin e Kosovës se ambasadën e saj do ta hapë në Jerusalem dhe atë të Serbisë së ambasadën e saj në Tel Aviv do ta vendosë në Jerusalem.

“Ne e çmojmë dhe e mbështesim një gjë të tillë. Është fakt se për Izraelin një pjesë e kësaj marrëveshjeje është tejet e rëndësishme, pasi që të dyja shtetet, Kosova dhe Serbia, kanë premtuar dhe kanë nënshkruar se ambasada e tyre do të vendoset në Jerusalem. Në rastin e Serbisë ajo do të zhvendoset prej Tel Avivit në Jerusalem, e në rastin e Kosovës, ajo do të hapet në Jerusalem”, ka thënë ambasadori izraelit.

Ambasadori Gendler është shprehur i rezervuar lidhur me kërcënimet e Serbisë se nuk do ta zhvendosë në Jerusalem ambasadën e saj, nëse Izraeli e njeh Kosovën.

“Nuk e di nëse e kanë thënë apo jo këtë, por nuk e kuptoj logjikën e kësaj, sepse kjo është marrëveshja. Nëse dëshiron ta përmbushësh atë, duhet ta bësh”, ka deklaruar ambasadori izraelit në Tiranë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Arrestohen 2 shtetas në Fier, gjatë kontrollit në automjet policia iu gjeti …

admin

Bashkëshortja e Gold AG, Ermira: Tash dashurinë tonë e bën edhe më të plotë Guerili

S.B.

Kryemadhi: Rama ta harrojë bashkëpunimin me LSI

S.B.

E zbuluan gjermanët/ Akuzohet për dekonspirim, Artan Shkëmbi paraqitet në GJKKO

admin

Zgjedhjet parlamentare/ Majko: Emigrantët votojnë edhe pa treguar adresat

S.B.

Pozitiv me Covid, u shtrua një ditë më parë tek Infektivi, ndërron jetë biznesmeni nga Elbasani

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...