Agjencia Zhurnal.mk

Ambasadori izraelit në Tiranë: Së shpejti do ta hapim ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka deklaruar se Izraeli do të marrë vendim për njohjen e shtetit të Kosovës.

“Duhet të ndodhë në javët e ardhshme. Do të jetë afër. Ky është opinioni im. Por, ende nuk ka një datë”, ka thënë ai, në një intervistë për televizionin Vizion Plus.

Diplomati izraelit ka thënë se vendi i tij do ta hapë ambasadën në Prishtinë pak kohë pas njphjes formale, sapo të përfundojnë procedurat në Ministrinë e Jashtme.

Ambasadori Gendler e ka vlerësuar të rëndësishëm zotimin e Kosovës se ambasadën e saj do ta hapë në Jerusalem dhe atë të Serbisë së ambasadën e saj në Tel Aviv do ta vendosë në Jerusalem.

“Ne e çmojmë dhe e mbështesim një gjë të tillë. Është fakt se për Izraelin një pjesë e kësaj marrëveshjeje është tejet e rëndësishme, pasi që të dyja shtetet, Kosova dhe Serbia, kanë premtuar dhe kanë nënshkruar se ambasada e tyre do të vendoset në Jerusalem. Në rastin e Serbisë ajo do të zhvendoset prej Tel Avivit në Jerusalem, e në rastin e Kosovës, ajo do të hapet në Jerusalem”, ka thënë ambasadori izraelit.

Ambasadori Gendler është shprehur i rezervuar lidhur me kërcënimet e Serbisë se nuk do ta zhvendosë në Jerusalem ambasadën e saj, nëse Izraeli e njeh Kosovën.

“Nuk e di nëse e kanë thënë apo jo këtë, por nuk e kuptoj logjikën e kësaj, sepse kjo është marrëveshja. Nëse dëshiron ta përmbushësh atë, duhet ta bësh”, ka deklaruar ambasadori izraelit në Tiranë.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

T E

Lajmet e fundit

Loading...