Maqedoni

Ambasadorja Bërnz uron shqiptarët për Ditën e Alfabetit

Zhurnal Ads

Shkup, 22 nentor – Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të mbështesin diversitetin kulturor dhe historik të Maqedonisë së Veriut, si bazë e fortë për progres të ri të vendit. Ky ishte urimi i ambasadores amerikane në Shkup, Kejt Meri Bërns për ditën e Alfabetit Shqip. Ajo në fjalimin e saj në Institutin e Trashëgimisë Kulturore dhe Shpirtërore në kuadër të aktiviteteve për festat e nëntorit tha se zhvillimet historike në vend duhet parë si element konstruktiv dhe jo burim i ndarjeve dhe mospajtimeve.

Këto suksese nuk do të ishin arritur pa bashkëpunimin e ngushtë mes historianëve dhe hulumtuesve nga profile të ndryshime kombëtare, etnike, fetare dhe profesionale. Është e pamohueshme se unë dua të shoh Maqedoninë e Veriut duke arritur progres dhe jo vetëm të arrij interpretime të ndryshime historike, por edhe të ndërtohet një kohezion i përgjithshëm i cili historinë e bën një element konstruktiv në vend të një burimi për mospajtim. Gëzuar ditën e alfabetit, urime”-tha Kejt Meri Bërns, Ambasadore e SHBA-ve.

Postime të ngjashme

Panovski: Reziku nga Covid 19 në shkolla do bëhet më i madh kur do ketë ndotje të ajrit

T E

VMRO-DPMNE: Çfarë oferte për marrëveshje të re i ka ofruar Zaevi këto ditë Sofjes?

XH,I

VMRO-DPMNE sot proteston kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike

R ZH
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...